#Tradiční větrník
Kategorie: | Recepty |
---|
#Tradiční větrník
Větrníky mě prostě baví a tento recept je od mojí babičky. Najdete ho i v naší kuchařce #UPGRADE. Dělá ty tradiční karamelové větrníky, které všichni známe z cukrárny. Tak si je můžete udělat i doma :)
Suroviny
Na odpalované těsto
- 50 g másla
- 1 špetka soli
- 250 ml vody
- 200 g hladké mouky
- 4 vejce
- špetka prášku do pečiva
Na karamelový krém
- 200 g cukru krystal
- 600 ml mléka
- 2 vanilkové pudinkové prášky
- 250 ml smetany ke šlehání
Na šlehačku
- 250 - 400 ml smetany ke šlehání
Na dozdobení
- 50 g cukru
- 25 ml mléka
- 3 lžíce moučkového cukru
- lískové oříšky (nemusí být)
Postup
V hrnci přivedu k varu máslo, sůl a vodu a pak ihned stáhnu z plotny a přimíchám prosátou mouku. Vrátim na plotnu na mírný plamen a míchám tak dlouho, dokud se na dně hrnce nepřichytí tenká vrstva těsta a těsto získá lesklou a pružnou konzistenci. Nezabere mi to více než 3 - 5 minut a teplota těsta bude mít přibližně 80°C (teplotu uvádím jenom pro představu, že těsto opravdu nevařím). Pak odstavím a nechám těsto vychladnout tak, že jej rozetřu po stranách nerezové mísy od robota, ve kterém budu těsto následně míchat s vajíčky, které si předem rozšlehám v další misce.
Když je těsto vystydnuté, pustím robota s metličkami na pomalé otáčky a pomalu, po menších dávkách, zašlehám vaječnou směs do těsta, dokud nezíská konzistenci, která je schopna stéct z vařečky ve tvaru písmena V (může se stát, že nepotřebuji všechna vajíčka). Na závěr do těsta přimíchám špetku prášku do pečiva. Vajíčka přilévám jenom do vystydnutého těsta, aby se nesrazili a po dávkách proto, protože každá mouka je jiná a je důležité dosáhnout té správné hustoty těsta.
Hotové těsto přendám do cukrářského sáčku s hvězdičkovou zdobící špičkou, který si zachytím o okraje vysoké nádoby (například odměrky). Ta mi zaručí stabilní pozici sáčku a lépe se mi do ní přendá těsto nebo krém pomocí cukrářské stěrky. Taky zachytím vše, co mi přes špičku ze sáčku může během plnění vytéct. Pomocí jemného tlaku na sáček pak nastříkám tvar plných koleček na plech vyložený pečicím papírem nebo nejlépe pečící podložkou Silpat nebo AirMat. Dodržuji rozestupy přibližně 5 cm od sebe, aby se mi větrníky během pečení neslepily.
Větrníky peču 30 minut dozlatova v předem předehřáté troubě na 180 °C a nikdy během pečení neotvírám troubu, jinak mi větrníky nenaskočí nebo naopak "padnou". Po upečení nechám vystydnout.
V čase pečení si připravím jednotlivé krémové vrstvy.
Na karamelový krém si na suché pánvi rozpustím cukr na karamel, přimíchám 350 ml mléka a přivedu k varu. Zbývající mléko (250 ml) smíchám s pudinkovými prášky a přidám k vroucímu karamelovému mléku a společně vařím do zhoustnutí. Odstavím z plotny a nechám za občasného míchání úplně vystydnout. Mezitím si vyšlehám jednu smetanu do tuhé šlehačky, přimíchám ji do studeného pudinku. Hotový karamelový krém přendám do cukrářského sáčku s hvězdičkovou cukrářskou špičkou a odložím na chvíli do lednice.
Další smetanu až dvě vyšlehám do tuha a čistou šlehačku si přendám do dalšího cukrářského sáčku se zdobící špičkou a také odložím na chvíli do lednice, dokud si nepřipravím karamelovou polevu. Tuto vrstvu nesladím.
Na suché pánvi rozpustit cukr, přiliji mléko, přivedu k varu a stáhnu z plotny. Jakmile karamelové mléko vystydne, přimíchám do něj ještě 2 - 3 lžíce moučkového cukru a mám hotový karamelový přeliv. Můžu si připravit lískové oříšky, které si opeču a nadržím na menší kousky.
Vše mám připraveno a tak se vrhnu na sestavení větrníku. Každý upečený korpus z odpalovaného těsta rozříznu podélně a jako první pomocí cukrářského sáčku navrstvím karamelový krém. Na něj pak čistou ušlehanou šlehačku a přikryji horní půlkou korpusu. Na závěr pomocí polévkové lžíce zaliju karamelovou polevu a můžu dozdobit drcenými oříšky.
Hotové větrníky dám do lednice zchladit a podávám vychlazené na talíři s dezertní vidličkou, která usnadní krájení větrníku.
Co by se vám mohlo hodit?
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.