#Domácí toastový chléb (sendviče)
Kategorie: | Recepty |
---|
#Domácí sendviče
Kompletní recept na přípravu domácího toastového chleba, zelného salátu a majonézy. Mezi dva plátky opečeného toastového chleba lze dát téměř cokoliv, co je doma v lednici. Hodí se trhané maso, třeba to, co zbylo z oběda, uzený losos, který je i na fotce, čerstvá zelenina, salát a domácí majonéza.
Suroviny
Na 2 větší toastové chleby
- 1 kg hladké mouky
- 50 g cukru krystal
- 25 g soli
- 30 g čerstvého droždí (2/3 kostky)
- 750 ml teplé vody
- 50 g rozpuštěného nesoleného másla
- rostlinný olej na potření chlebové formy
Na domácí majonézu
- 2 vaječné žloutky
- 200 ml slunečnicového oleje
- citronová šťáva z 1/4 citronu
- sůl
Na zelný salát
- 1/3 čerstvého bílého nebo červeného zelí
- 2-3 lžíce domácí majonézy
- 1 lžíce hrubozrnné hořčice
- 1 lžíce medu
- 1 lžíce jablečného octu
- čerstvá petrželová nať
- kampotský pepř
- sůl
Na servis (na výběr)
- trhané maso (zbytky z oběda)
- grilovaný sýr
Postup
TOASTOVÝ CHLÉB
V malém rendlíku si nechám rozpustit máslo.
V míse od robota smíchám hladkou mouku, sůl a krystalový cukr. Čerstvé droždí rozdrobím do teplé vody, promíchám, dokud se nerozpustí a tuto směs přeliju do mísy ke smíchaným sypkým surovinám. Přidám i teplé (ne horké) rozpuštěné máslo z rendlíku a pustím robot s metličkou do písmene K, případně metličkou na kynuté těsto. Nechám robotem přibližně 10 minut vypracovat hladké těsto, dokud nebude těsto hladké a pružné. Dodržet dobu hnětení je důležité, tvoří se během ní lepek, který pak drží těsto pohromadě a napomáhá kynutí.
Mísu odpojím od robotu a ručně vypracuji hladkou kouli těsta, kterou kuchařskou kartou rozdělím na dvě půlky. Připravím si dvě hranaté formy na toastový chléb, které pomocí mašlovačky vymažu rostlinným olejem a do každé vložím bochník vypracovaného těsta.
- já mám doma k dispozici MIELE troubu, jenž disponuje automatickým programem na kynutí a tak formy přikryji čistou suchou kuchyňskou utěrkou a program "kynutí" nastavím na 1a1/4 hodiny, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem. Během kynutí troubu neotevírám, abych udržela ideální podmínky včetně vlhkosti, kterou si trouba pomoci páry reguluje.
- v případě, že nemám k dispozici troubu se speciálním programem pro kynutí, přikryji formy vlhkou kuchyňskou utěrkou a nechám na teplejším místě těsto vzejít po dobu přibližně 1a1/2 hodiny, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem.
Při kynutí záleží od podmínek a dokonce i od počasí, proto uvádím čas pro kynutí, který je přibližný a postupuji dle vizuální kontroly. Těsto by jednoduše mělo zdvojnásobit svůj objem.
Předehřeji pečící troubu na teplotu 190 °C a formy s vykynutým těstem dám péct na 30 - 35 minut, dokud jejich povrch nezezlátne. Kontrolou upečení je i zaznění dutého zvuku, když poklepu zespodu formy.
Po upečení vyndám formy z trouby a nechám chleby ve formách dalších 5-7 minut. Až poté je vyklopím a postavím na mřížku, aby se vychladily i zespodu. Toastový chléb krájím až když je vychlazený, nikdy ne teplý.
DOMÁCÍ MAJONÉZA
Žloutky dám do vyšší mixovací nádoby a začnu je šlehat ponorným mixérem. Pomalu po kapkách, nejlépe z dávkovací kuchařské láhve, během mixování přidávám slunečnicový olej. Šlehám do doby, dokud mi nevznikne hustá krémová majonéza. Na závěr dochutím citronovou šťávou a solí a hotovou majonézu přendám do plastové dávkovací lahvičky, ve které ji skladuji v lednici.
ZELNÝ SALÁT
Do větší mísy si nakrájím nebo pomocí mandolíny nastrouhám zelí na tenké proužky a osolím. Sůl nechám přibližňe 15 minut působit, zelí tím zkřehne a pustí vlhkost. Při krájení nožem využiju desku Hasegawa, která má na povrchu jemnou strukturu, díky které na ní neklouže žádná surovina během krájení.
Vodu ze zelí sleju a do zelných proužků přidám 2-3 lžíce domácí majonézy, lžící hrubozrnné hořčice, medu, jablečného octu a najemno nasekané čerstvé petrželové natě. Promíchám a dochutím solí a namletým kampotským pepřem.
SENDVIČ
Upečený a vychlazený toastový chléb nakrájím vroubkovaným ostrým nožem na pečivo na 1 cm hrubé plátky. Připravím si všechny komponenty na sendvič. Skvěle se hodí zbytky pečeného masa z oběda (trhané kuřecí, krůtí, vepřové), nebo plátky zauzeného lososa, a nebo si opeču tvrdý sýr jako je haloumi. Mezi dva plátky chleba navrstvím maso nebo sýr, přidám zelný salát a lžící domácí majonézy.
Tímto způsobem mohu připravit i zapečené tousty v sendvičovači (doporučuji tento kombinovaný přístroj Steba SG55, který využívám i na přípravu vaflí)
NACO SI DÁVAT POZOR U KYNUTÉHO TĚSTA?
- všechny suroviny, které se přidávají do těsta, by měly mít stejnou teplotu (to platí všeobecně pro jakékoliv pečení),
- mouka se prosívá přes síto, aby se provzdušnila a droždí lépe nakynulo (ale taky nato někdy zapomenu :o),
- kvalita mouky pro jakékoliv kynuté těsto je zásadní a každá mouka obsahuje jiný poměr lepku, tedy i jinak absorbuje vlhkost. Chce to více pokusů, až si najdete tu pravou.
- přidání cukru do kynutého těsta má svůj důvod - pomáhá kynutí, během kterého vyživuje kvasinky. Při správném poměru a čase kynutí pak v těstě sladkost z cukru nezůstává. Případná sladká chuť pečiva, které by sladké nemělo být, je způsobena nedostatečným kynutím, kdy kvasinky nestihly cukr zcela spořádat.
- hnětení je pro kynuté těsto taky důležité a mělo by zabrat dobu přibližně 10 minut, během které se v hněteném těstě tvoří lepek. Ten drží těsto pohromadě a pomáha kynutí (tedy nabytí na objemu).
- teplota během kynutí je alfa-omega a měla by se pohybovat kolem 30 - 35 °C, kdy se nejlépe daří kvasinkám. Při nižší teplotě, tedy pokojové, kynutí zabere více času a proto se v receptech s kynutými těsty uvádějí vždy přibližné časy. Při teplotě více než 35 °C dochází tzv spaření těsta a kynutí se přeruší, protože se kvasinky přestanou množit. Proto si opravdu dávejte pozor a při použití pečící trouby na proces kynutí si hlídejte teplotu teploměrem nebo nebo použijte automatický program na kynutí. Třeba pečící trouby Miele mají tento speciální program ve výbavě a já jej ráda využívám.
- čerstvé droždí je čerstvé jenom 14 dnů a to při skladování v lednici. Neskladujte jej déle! Když víte, že čerstvé droždí po nákupu do 2 týdnů neupotřebíte, zamrazte jej uschované v uzavíratelné potravinové dóze. Před spotřebou ho nechte 24 hodin v lednici rozmrazit a další den spotřebujte.
- droždí se aktivuje v teplé vodě nebo v teplém mléce s lžící krystalového cukru. Teplota tekutiny nesmí přesáhnout 35°C.
- čerstvé droždí se dá nahradit instantním (sušeným) a to v poměru: 2,5 gramu čerstvého droždí = 1 gram sušeného droždí.
- dobře vykynuté těsto by mělo být lesklé, hladké a nemělo by se lepit na mísu nebo vál.
- jestli je těsto správně vykynuté poznám tak, že do něj prstem zatlačím důlek, který se zvolna vyrovnává. Málo vykynuté těsto pruží rychle zpět a překynuté zanechá důlek ve stejném tvaru. Když se to stane, stačí těsto opět propracovat a nechat 10 - 15 minut opět kynout.
- každý dotyk a práce s těstem vyžaduje následné dokynutí, takže když jej vytvarujete do buchet, rohlíků či jiných tvarů, před pečením je nechte 20-30 minut dokynout.