#Tažený štrúdl
Kategorie: | Recepty |
---|
#Tažený štrúdl
Původ štrúdlu je v Osmanské říši a vychází z dezertu baklava. Právě odtud si jej odvezli během válečných výprav Turci, kteří s sebou vozili i vlastní kuchaře. Touto cestou se první verze štrúdlu dostala do Rakouska-Uherska, kde získala dnešní podobu a stala se rakouským ikonickým dezertem. První písemná zmínka o receptu na Apfelstrudel pochází z ručně psané kuchařky z roku 1697.
Suroviny
Na 1 štrúdlu
- 250 g hladké mouky
- 50 g moučkového cukru
- 50 g másla
- 1 lžíce octa
- 100 ml teplé vody
Na náplň (není nutné dodržet poměry)
- 500 g jablek
- citronová šťáva z 1/4 citronu
- třtinový cukr
- mletá skořice
- hrst rozinek
- 1 dcl rumu nebo pomerančového likéru
- 20 g másla
- 100 g strouhanky
- 50 g moučkového cukru
- 15 g másla na potření těsta
- 1 vejce
Na servis (na výběr)
- moučkový cukr na poprášení
- smetana ke šlehání
- zakysaná smetana
- vanilkový cukr (semínka vanilkového lusku)
Postup
Pokud do receptu použiju rozinky, namočím množství odpovídající jedné hrsti v malé misce do rumu nebo likéru. Často pro tento účel používám Grand Marnier, který má pomerančovou chuť.
Do mísy od robotu proseji hladkou mouku, kterou promíchám s prosátým moučkovým cukrem.
V malém rendlíku rozpustím máslo, které příliš dlouho neohřívám. Rozehřáté máslo přendám do mísy s moukou a cukrem, přidám lžíci octa a 1 dcl teplé vody z kohoutku a vše nechám v robotu vypracovat. Vznikne hladké a pružné (elastické) těsto. Pokud se mi zdá během míchání příliš suché, přidám lžíci nebo dvě vody. Naopak, pokud je příliš lepivé, jemně ho popráším malým množstvím mouky.
Hotové hladké těsto vyndám z mísy a ručně vypracuji kouli, kterou přeložím do uzavíratelné nádoby, nebo ji zabalím do potravinové fólie a nechám minimálně 30 minut odpočinout při pokojové teplotě. Rozhodně ho nedávám do lednice, kde by mi máslo v těstě ztuhlo a pak bych měla problém s jeho vyválením a natahováním.
Mezitím, co těsto odpočívá, si připravím strouhanku a jablíčka (nebo jiné ovoce).
Na nepřilnavé pánvi, používám Fabini, nechám rozpustit máslo, přisypu strouhanku, lžíci až dvě přes sítko prosátého moučkového cukru, a vše cukrářskou stěrkou promíchám a opeču. Pánev odstavím z varné plochy, aby se strouhanka více nepřipekla. Tuto směs nechám vychladit a pro rychlejší chlazení pomůže, když ji z pánve přendám do čisté nerezové misky. Strouhanku lze nahradit i mletými oříšky.
Jablka pomocí škrabky OXO zbavím slupky a nakrájím je ostrým nožem na tenčí plátky, což je mnohem lepší než strouhané ovoce. Jablečné plátky během pečení pustí méně šťávy, a upečený štrúdl nebude příliš mokrý, což se často stává při strouhaném ovoci. Ve větší míse jablečné plátky zakápnu citronovou šťávou, aby nezhnědly, a promíchám je s krystalovým nebo třtinovým cukrem a mletou skořicí. Množství upravím podle vlastní chuti.
V malém rendlíku nechám rozpustit malé množství másla (15 g) na potření těsta.
Pracovní plochu (stůl) vystelu čistým vyžehleným ubrusem, který jemně pomoučím hladkou moukou, a pomocí válečku bez rukojeti nejdřív vyválím těsto na co nejtenčí plát. Pak těsto od jeho středu zespodu opatrně ručně povytahuji ze všech stran do absolutní tenkosti. Mělo by být tak tenké, že se přes něj dají číst noviny, jak se uvádí v originálních receptech. Když se mi na pár místech přetrhne, pokusím se jej pomocí prstů slepit.
Vytažený plát těsta po celé jeho ploše cukrářským štětcem potřu vrstvou rozpuštěného másla, a spodní polovinu plochy zasypu opečenou sladkou strouhankou, na kterou do řádku vyskládám nakrájené plátky jablek, zasypu přeceděnými rumovými rozinkami a pomocí ubrusu opatrně těsto zaroluji. Při prvním zatočení zahnu její kraje, abych zamezila úniku náplně, a roluji dál. Ubrusem si také pomůžu při přerolování štrúdlu na pečicí plech vystlaný perforovanou pečicí podložkou Air Mat (najdete v nabídce mého e-shopu).
V hrnku vidličkou rozšlehám jedno vejce a pomocí cukrářského štětce štrúdl na plechu potřu rozšlehaným vajíčkem. Můžu zasypat mandlovými plátky nebo drcenými oříšky a dám péct do předem vyhřáté trouby na 190 °C na přibližně 25 minut, tedy do té doby, než těsto získá zlatavou barvu.
Po upečení pomocí kuchyňských chňapek vytáhnu plech z trouby a před prvním zakrojením vroubkovaným nožem na pečivo nechám upečený štrúdl vychladnout. Podávám s kopečkem šlehačky ochucené vanilkovým cukrem nebo s kopečkem zakysané smetany smíchané s vanilkovým cukrem.
Co by se vám mohlo hodit?
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.