#Steak & hranolky
Kategorie: | Recepty |
---|
#Steak & hranolky
STEAK z masa vyzrálého metodou suchého zrání, tedy dry aged, nepotřebuje žádný komplikovaný recept, naopak! Vyplatí se vsadit na jednoduchost a zachovat tak výbornou chuť masa, kterou získalo suchým zráním, neboli stařením, kdy maso několik týdnů odpočívalo ve speciálních podmínkách a je díky tomu křehčí, měkčí a má intenzivnější chuť.
Suroviny
Na 4 porce
- 1 kg T-bone steak (já si objednala Bednu masa)
- sůl
- kampotský pepř
Na bylinkovou omáčku (chimichurri)
- 150 ml olivového oleje
- 50 ml červeného vinného octa
- hrst čerstvých bylinek - kopr, petrželová nať, oregano
- stroužek česneku
- sušená rajčata
- paprička (kdo chce)
- sůl a pepř
Na glazovanou zeleninu
- 4 ks mrkve
- 3 ks petržele
- kopr
- 1/2 lžíce cukru krystal
- sůl
- 1 lžíce másla
Na hranolky
- brambory
- vepřové sádlo
- přepuštěné máslo
- sůl
Na servis
Postup
Chimichurri
Připravím si bylinkovou omáčku, které se říká chimichurri (čte se čimičuri). Je to argentinská salsa, která krásné doplňuje a zvýrazňuje chuť hovězího masa. Existuje mnoho receptů, takže se nic nestane, když si do ní přidáte chilli papričky nebo další bylinky, které vám chutnají.
Bylinky nasekám nadrobno, přidám k nim prolisovaný stroužek česneku, nadrobno nasekaná sušená rajčata, popřípadě chilli papričku. Když mám k dispozici hmoždíř, vše v něm rozemelu a zamíchám do oleje a octa. Na závěr dochutím solí a pepřem a mám hotovou omáčku.
Glazovaná zelenina
Očištěnou a na menší kousky nakrájenou kořenovou zeleninu (mrkev a petržel) zaliji v rendlíku vodou tak, aby byla ponořená. S vodou opatrně, opravdu stačí, aby byla zelenina ponořená jen lehce. Přimíchám sůl, 1/2 lžíce cukru krystal a celou lžíci másla a nechám odkryté pomalu vařit do změknutí zeleniny na "al dente" a odpaření tekutiny, aby mi vzniklo tzv. glazé (lesklá glazura). Zelenina díky glazování získá jemnou lesklou omáčku. Na závěr jsem doplnila snítky čerstvého kopru a popřípadě dochutím solí.
Belgické hranolky
Oloupu brambory a nakrájím je na hranolky. Propláchnu ve studené vodě a důkladně osuším čistou kuchyňskou utěrkou nebo papírovými utěrkami. V pánvi rozpálím sádlo s máslem v poměru 1:1 (originální recept uvádí hovězí tuk) na teplotu přibližně 130-135 °C a smažím hranolky 5 minut, pak vytáhnu. Hranolky nechám odležet přibližně 10 minut, kdy také vystydnou. Tuk v pánvi ohřeji na 160-170 °C a dopeču hranolky v druhé fázi. Hranolky ihned po vyndání osolím a ihned podávám.
Maso
T-bone je jedna z nejlepších steakových partií, má v sobě křehkou svíčkovou a šťavnatou nízkou roštěnou. Dá se připravit jako jeden kus a servírovat na desce, ze které si každý vezme svůj kousek.
Maso si vyndám z lednice minimálně 15-20 minut před jeho přípravou. Těsně před pečením jsem maso potřela rostlinným olejem, pořádně osolila a opepřila a položila ho na rozpálenou suchou pánev. Peču z každé strany 6 minut a po upečení přemístím na dřevěné prkénko a nechám ho stejný čas odpočinout z každé strany 3 minuty (tj odpočívá 6 minut celkem). Otočením masa během odpočívání zabezpečím, že se rovnoměrně rozprostře šťáva uvnitř masa. Na závěr posypu vločkovou solí, která zvýrazní chuť masa a před podáváním rozřežu na menší části.
Servis
Hotové maso servíruji nejraději na dřevěném prkýnku a v miskách jednotlivé další komponenty. Každý si tak může naložit dle své chuti. Na obrázku je vidět i vepřové maso, které jsem si objednala spolu s T-bone v Bedně masa.