#Vepřová panenka a tarhoňa
Kategorie: | Recepty |
---|
#Vepřová panenka a tarhoňa
Vyzkoušejte tuto netradiční kombinaci TARHONĚ a VEPŘOVÉ PANENKY! Určitě mi dejte vědět, jak vám chutnalo. Budu se těšit na vaše zprávy nebo fotky! :)
Suroviny
Na tarhoto
- 250 g tarhoně (těstovina)
- 1 šalotka
- 1 stroužek česneku
- olivový olej
- pár snítek tymiánu
- 20 g rajčatového protlaku
- 100 ml červeného vína
- 1 lžíce povidel
- 300 ml zeleninového vývaru (může být i drůbeží)
- 1 hrst sušených švestek
- 2 hrsti nastrouhaného parmezánu
- 50 g másla
- sůl a pepř
Na steak z vepřové panenky
- 500-600 g vepřové panenky
- sůl
- pepř
- olivový olej
- 1 lžíce másla
Na bylinkový olej
Postup
Vepřovou panenku ze všech stran osolím a opepřím, vložím do vakuovacího pytlíku a zavakuuji. Dám vařit na 1,5 hodiny na 60 °C do sous-vide (tuto funkci může mít i vaše parní trouba). Pokud nemáte možnost pomalého vaření, ugrilujte si vepřovou panenku na pánvi s kapkou oleje jako steak.
Příprava tarhota je rychlá a tak si před vařením připravím vše do misek a pak postupně přidávám do pánve.
V hluboké pánvi si na olivovém oleji opeču nadrobno nasekanou šalotku a pak k ní přidám nasekaný stroužek česneku. Přidám lístky tymiánu, tarhoňu (nevařenou), vše důkladně promíchám a opeču přibližně minutu až dvě. Poté přimíchám rajčatový protlak, lžíci povidel, na menší kousky nakrájené sušené švestky a vše zaliju červeným vínem. Nechám alkohol z pánve odpařit (zabere mi to přibližně 2 minuty) a zaliju dvěma naběračkami vývaru, aby byla tarhoňa celá ponořená.
Za stálého míchání nechám vše vařit na středním stupni a postupně k tarhoně přilévám více vývaru. Jakmile změkne na skus (čili al dente), stáhnu ji z plotny a přidám máslo, dvě hrsti najemno nastrouhaného parmezánu a promíchám jako klasické risotto. Pohybuji nepřilnavou pánví směrem od sebe a k sobě a tarhotem tak "pohazuji" – díky tomu se mi i bez vařečky vše hezky promíchá a získá krémovou konzistenci. Na závěr dochutím solí a čerstvě namletým pepřem.
Uvařenou panenku vytáhnu z vakuovacího pytlíku, osuším ji a zprudka opeču ze všech stran na rozpálené nepřilnavé pánvi na trošce oleje, aby maso chytlo zlatavou barvu. Na závěr přidám do pánve máslo a maso jím oglazuji tak, že pánev naklopím, lžící nabírám rozteklé máslo a polévám s ním maso.
Maso ostrým nožem nakrájím na silnější plátky a servíruji s krémovým tarhotem a bylinkovým olejem. Ten si jednoduše připravím rozmixováním rostlinného oleje, čerstvých bylinek (hladkolistá petržel a bazalka) a špetky soli – následně propasíruji přes jemné sítko nebo plátýnko. Nespotřebovaný olej skladuji v dávkovací lahvičce v lednici.
Před podáváním dozdobím celé jídlo čerstvými bylinkami.
Co by se vám mohlo hodit?
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.