#Omeleta s chřestem a brambory
Kategorie: | Recepty |
---|
#Omeleta s chřestem a brambory
Nádobí ze smaltové litiny má opravdu dlouhou historii nejenom u nás a teď se vrací k oblibě díky možnostem vařit v něm v kuchyni na jakékoliv varní desce, na ohni a následně v něm servírovat jídlo, které udrží dlouze teplé. Litina skvěle rozvádí teplo po celé své ploše a tak se pokrm vaří ze všech stran. Nádobí z litiny je pevné, opravdu těžké a nelze jej téměř zničit, ani poškrábat kovovým náčiním. Pár pravidel se ale musí při litině dodržovat! Tím základním je, že by se mělo litinové nádobí vždy nechat pořádně zahřát než se v něm začne cokoliv vařit. A taky platí, že opakované používání nádobí zlepšuje jeho vlastnosti. Vyzkoušejte tento jednoduchý recept na omeletu s bramborovými plátky a zeleným chřestem na litinové pánvi od české značky Fabini.
Suroviny
Na omeletu
- 1 - 2 brambory
- balení zeleného chřestu
- 4 - 5 vajec
- sůl
- kampotský pepř
- špetku šafránu (nemusí být)
- kůru z 1/2 citronu
- 200 ml smetany ke šlehání
- 1 balení mozzarelly
- kousek parmazánu
Na dochucení
- sůl a pepř
- čerstvé mikrobylinky
- chilli (na uvážení)
Na pečení
- kvalitní litinová pánev
Postup
Brambory škrabkou zbavím slupky a nastrouhám na ostré mandolíně na tenké plátky a ty si dám do nerezové misky.
V rendlíku si rozpustím máslo Ghí. Když nemám k dispozici hotové nechám si propustit máslo
Rozpuštěným máslem zaliju plátky brambor a promíchám. V další misce si vyklepnu 4 - 5 vajec, které osolím, opepřím čerstvě namletým pepřem a vše dokonale promíchám metličkou. Já na pepření používám jedině kampotský pepř. Kdo nezkusil, vřele doporučuji, chuťově se nedá porovnat s tím běžným. Do vaječné směsi nastrouhám na jemném Microplane struhadle ještě kůru z 1/2 citronu, přidám špetku šafránu (s tím opravdu opatrně) a zaliju kelímkem (200 - 250 ml) vysokoprocentní smetany. Opět promíchám metličkou a na chvíli odložím stranou.
Čerstvý zelený chřest si omyju a ostrým nožem na krájecí desce zbavím konců, které jsou tužší a bývají dřevité. U čerstvého chřestu je to přibližně 2 - 3 cm. Tyto konce nejsou k jídlu a zbytečně by ho pokazily. Takto očištěný chřest si nakrájím na stejně kousky s délkou přibližně 4 - 5 cm.
Na zapečení a přípravu tohoto pokrmu použiji nejlépe pevnou litinovou pánev (podívejte na novinku od Fabini), ve které se mi vše dokonale propeče a lze jí dát i do trouby. Na sporáku si pánev nechám rozehřát a až pak do ní vložím lžíci másla Ghí. Přidám kousky chřestu, osolím, opepřím a zprudka opeču ze všech stran. Čerstvému chřestu stačí chvilka, chci aby si udržel hezkou zelenou barvu a tak ho na pánvi netrápím a zbytečně nedusím. Opečený chřest vyndám do misky a rozehřátou pánev s výpekem vyložím plátky brambor, které se mi do této chvíli koupali v másle. Nechám je na pánvi zezlátnout, osolím, opepřím a až pak zaliju vaječnou směsí. Přidám opečené kousky chřesu a na plátky nakrájenou mozzarellu. Na závěr na Microplane struhadle nastrouhám parmazán. Pánev opatrně přenesu do předem vyhřáté trouby na funkci horního grilu (stupeň 3) a nechám vše zapéct. Kontroluji stav propečení vajec a po přibližně 5 - 7 minutách bych měla mít omeletu hotovou a sýr v ní roztečen a zapečen.
Vytáhnu pánev z trouby. Pozor, litinová pánev je horká, abych se nepopálila použiji kuchyňské chňapky s teflonem. Můžu rovnou pánev servírovat doprostřed stolu, ať si každý naloží na talíř svou porci nebo pánev přikryji velkým talířem a omeletu překlopím. Nakrájím jí jako pizzu na trojúhelníky, ozdobím čerstvými mikrobylinkami a podávám ještě teplou. Omeletu lze dochutit i čerstvě namletým chilli.