#Mrkvové rohlíčky
Kategorie: | Recepty |
---|
#Mrkvové rohlíčky s povidly
Mrkvové cukroví má v české kuchyni dlouhou tradici a na jeho počátku nebyla chuť na "zdravé" mlsaní, ale povojnová potravinová nouze, během které chyběly základní suroviny jako vejce, cukr, mouka. Mrkev se pěstovala téměř na každé zahrádce a když ji hospodyňky přidaly do pečení, obarvila těsto podobně jako vaječné žloutky. Mrkev obsahuje cukr a tak cukroví mírně doslazuje.
Suroviny
Na rohlíčky
- 200 g karotky (mladé mrkve)
- 200 g másla
- 300 - 350 g hladké mouky
- kůra z 1/2 citronu nebo pomeranče
- 3 lžíce bílého jogurtu
- (2 lžíce moučkového cukru)
Na naplněnídochucení
- povidla
- 1 vaječný žloutek na potření
Na servis (dochucení)
- moučkový cukr na posypání
Postup
Mrkev omyju, škrabkou zbavím slupky a do nerezové mísy na struhadle najemno nastrouhám. Mísu volím schválně nerezovou, mrkev hodně barví. Přidám na kostičky nakrájené změklé máslo, nejlépe v pokojové teplotě, pak najemno nastrouhanou kůru z 1/2 citronu nebo pomeranče. Citrus si před strouháním důkladně omyju. Směs promíchám a přidám 3 lžíce bílého jogurtu a přisypu hladkou mouku. Množství mouky závisí na tom, kolik vody pustí mrkev, proto mouku přisypávám postupně.
Těsto je dost lepivé, dá se vypracovat ručně, ale nejlépe v robotu nebo mixérem se spirálovými metličkami. Hotové těsto odložím minimálně na hodinu až dvě do lednice, aby mi v ní ztuhlo.
Připravím si desku na válení, kterou pomoučím hladkou moukou. Těsto si rozdělím cukrářskou kartou na 4 stejně velké díly, z každého postupně válečkem vyválím plát ve tvaru kruhu s průměrem cca 30 cm a tloušťkou přibližně 2 - 3 mm. Kruh rozkrojím ostrým nožem nebo radýlkem na osminy, stejně jako pizzu a tím získám 8 trojuhelníčků. Pro menší rohlíčky vykrojím trojuhelníků 12.
Na šiřší konec každého trojúhelníku těsta dám jednu lžičku povidel a trojúhelník zaroluji odširšího kraje do středu. Konce pak opatrně zamáčknu, aby povidla během pečení nevytekla a zatočím do tvaru rohlíčku. Opatrně přenesu na pečící plech vyložený Air Mat pečící podložkou. Ta má laminátové jádro, je plně prodyšná a díky ní se mi rohlíčky hezky propečou i zespodu. Ve sklenici si vidličkou rozšlehám žloutek s 2-3 lžícemi horké vody a pomocí cukrářského štětce nebo mašlovačky ním potřu rohlíčky před pečením.
Pečící plech s rohlíčky dám péct do předem předehřáté trouby na 200 °C na přibližně 15 - 20 minut, dokud rohlíčky nezezlátnou.
Po upečení je posypu moučkovým cukrem a vychlazené přenesu do servírovací misky.