#Marakujový mousse
Kategorie: | Recepty |
---|
#Marakujový mousse
U nás doma oblíbená kombinace exotických chutí - marakuja a mango. Ale v tomto receptu lze použít jakékoliv jiné ovocné pyré. Čas, který uvádím, je myšlen pro přípravu dezertu a je nutné počítat s dalším časem na chlazení a mražení. Základní recept lze využít i při přípravě celého dortu (při zdvojnásobení dávky těsta) nebo pro výrobu Entremet dortu. Ten je složený z více komponentů sestavených do vrstev, obalených pěnou a potažený glazurou. Preciznost práce se pak projeví řezem, ve kterém vrstvy by měly být rovnoměrné a rovné.
Suroviny
Na korpus
- 2 celá vejce
- 50 g moučkového cukru
- 1 balení vanilkového cukru
- 50 ml mléka
- 50 ml rostlinného oleje
- 75 g hladké mouky
- 50 g polohrubé mouky
- 1/2 balení kypřící prášek
- špetky soli (opravdu málo)
- máslo na vymazání
Na krém
- 250 g marakujového nebo mangového pyré
- 8 plátků želatiny
- 300 ml smetany ke šlehání
- 200 g smetanového sýru (Philladelphia)
- 100 g mascarpone
- 100-150 g moučkového cukru
- 1 vanilkový lusk
Na polevu
- 300 g marakujové (mangové) pyré
- 70 g krupicového cukru
- 6 plátků (12 g) želatíny
Na dozdobení
- pistácie
- zlaté třpytky
Postup
Do dvou samostatných misek si oddělím žloutky od bílků. Do žloutků přidám moučkový a vanilkový cukr a vyšlehám metličkou nebo mixérem do pěny, do které přimixuji olej a mléko. Postupně přimíchám mouku smíchanou s kypřícím práškem, špetku soli a vše promíchám do hladkého těsta.
V druhé misce mixérem s metličkami vyšlehám bílky do tuhého sněhu, který cukrářskou stěrkou jemně zapracuji do těsta.
Pekáč s rozměrem přibližně 40 x 30 cm vymažu máslem vyložím pečicím papírem, lépe tak drží na plechu a během pečení se mi nezachytí do korpusu. Těsto naleji pekáče a rovnoměrně stěrkou rozetřu po celé ploše. Dám péct do předem vyhřáté trouby na 180°C na přibližně 25-30 minut. Po upečení vytáhnu z trouby a nechám korpus v pekáči zcela vystydnout.
V hluboké větší míse vyšlehám smetanu do tuhé šlehačky a když je hotová, přimíchám postupně smetanový sýr a mascarpone. Dochutím moučkovým cukrem a semínky z vanilkového lusku, které si vyškrábu ostrým nožem. Takto připravený krém dám na chvíli do lednice.
Plátky želatiny si namočím dle návodu do misky s trochou studené vody a nechám nabobtnat pár minut. Marakujové pyré, které ráda nakombinuji i s mangovým pyré pro zjemnění kyselosti mučenky, naliju do rendlíku a nechám na mírném plameni zahřát, rozhodně nevařím. Když je pyré zahřáté (teplé), odstavím z plotny, přidám vymačkanou nabobtnanou želatinu a míchám vařečkou, dokud se želatina v pyré zcela nerozpustí. Nechám vystydnout na pokojovou teplotu.
Z lednice si vyndám smetanový krém a do marakujového pyré, které má pokojovou teplotu, přimíchám 3-4 lžíce krému. Tím si pyré více zchladím a vyrovnám teplotu pyré k teplotě krému. Pak pyré mixérem s metličkami zapracuji do smetanového krému. Hotový krém ochutnám a v případě potřeby dochutím moučkovým cukrem nebo přidám třeba pár kapek citronové šťávy.
Připravím si silikonové formy, ze kterých se mi bude lépe dezert vytahovat. Doporučuji formy od značky Silikomart, které se nejčastěji používají i v profesionálních provozech. Použít se dá forma s více otvory na muffiny nebo cihličky, které jsem použila při přípravě tohoto receptu (na fotce).
Z upečeného a zcela vychlazeného korpusu vykrojím o něco menší tvary než je tvar na silikonové formě. Do 2/3 každého otvoru navrstvím marakujový krém a opatrně do něj zatlačím vyřezaný tvar upečeného korpusu, který nesmí vyčnívat z otvoru formy. Vytlačený krém z otvorů vyhladím měkkou cukrářskou kartou nebo uhlazovací nerezovou stěrkou (tzv palette knife) a tím mám jistotu, že se krém všude dostal a vnější plochu formy tím zcela "vyčistím". Naplněné formy s krémem vložím na rovný povrch do mrazáku na minimálně 4 hodiny, nejlépe do druhého dne. Krém musí být zcela zmrazen.
Na druhý den si připravím jednoduchou polevu. Plátky želatiny si namočím do misky s trochou studené vody a nechám pár minut nabobtnat. Opět využiji marakujové pyré, které si, stejným způsobem jako jsem postupovala při přípravě krému, v rendlíku zahřeji spolu s cukrem. Když je pyré zahřáté (teplé), odstavím ho z plotny, přidám vymačkanou nabobtnanou želatinu a míchám vařečkou, dokud se želatina v pyré zcela nerozpustí. Polevu můžu na dezerty nalévat přímo z rendlíku, já raději využívám vyšší odměrku.
Připravím si cukrářskou mřížku (nebo já někdy používám mřížku z trouby :), kterou si postavím na pečící plech. Z mrazáku vytáhnu formy s dezerty a opatrně je po jednom vyjmu z otvorů a postavím na mřížku. Takto připravené je přeliju polevou a nechám chvíli ztuhnout a přeliju ještě jednou, tedy podruhé. Dávám pozor, aby poleva pokryla rovnoměrně celou plochu dezertů až po jeho spodní okraje. Je důležité, aby dezerty během polévání polevou byly opravdu zmrzlé. V plechu pod mřížkou se mi nahromadí poleva, kterou můžu v případě potřeby opět použít.
V hlubší misce si připravím najemno nadrcené pistácie (nebo nastrouhaný kokos) a malou cukrářskou špachtlí přenesu každý dezert, který do oříšků zespodu namočím a vytvořím si oříškový (kokosový) okraj.
Hotové dezerty, které jsem dozdobila kouskem pistácie (nebo plátkem kokosu) a zlatými třpytky, které dodají dezertu hezký lesk. Každý hotový kousek položím na rovnou desku nebo tácek a dám do lednice na pár hodin rozmrazit.
Podávám samostatně na dezertním talíři s vidličkou.