#Kuře na paprice
Kategorie: | Recepty |
---|
#Kuře na paprice s haluškami
Kuře na paprice je skvělé jídlo pro celou rodinu, které chutná i na druhý den po ohřátí. Sáhnete po něm vždy, když vám dojde fantazie a nebude se vám chtít trávit hodně času v kuchyni. Recept je rychlý, jednoduchý a zvládne jej "téměř" každý. V popisu recpeptu jsem vám tučně vyznačila i tipy na kuchyňské pomůcky, které vám jeho přípravu usnadní. Dejte mi pak vědět do komentáře, jak se vám tento tradiční recept povedl.
Suroviny
Na kuře s paprikovou omáčkou
- 2 lžíce rostlinného oleje
- 4-5 kuřecích stehen
- 2 cibule
- 2 lžíce červené sladké papriky
- 3 bobkové listy
- 4 kuličky nového koření
- 500 ml kuřecího vývaru
- 100 ml bílého vína
- 2 lžíce hladké mouky
- máslo
- 250 ml smetany na šlehání
- čerstvě namletý pepř
- sůl
- šťávu z 1/2 citronu
Na halušky
- 400 g hrubé mouky
- 1 vejce
- 250 ml vody
- 1/2 lžičky soli
- lžíci másla
- čerstvá petrželová nať
Postup
Nakrájím si cibuli ostrým nožem nadrobno. Kuřecí stehna omyju, zbavím případně zbytků peří a osuším papírovým ubrouskem. Pak je ze všech stran osolím a opepřím ve mlýnku čerstvě namletým Kampotským pepřem, který je mnohem výraznější a intenzivnější než ten běžný.
Ve větším hrnci nebo v dostatečně velké a hluboké pánvi rozehřeju rostlinný olej a důkladně na něm dozlatova opeču kuřecí stehna ze všech stran. Celý proces opékání stehen mi zabere přibližně 10 minut, pak stehna vyndám z pánve na talíř a na chvíli zakryju alobalem.
Výpek ze stehen využiju. Pod hrncem stáhnu stupeň ohřívání, přidám lžíci másla a nechám jej ve výpeku povolit. Pak přidám najemno nakrájenou cibuli a tu zpěním. V momentě, kdy mi cibule zesklovatí, přisypu 2 lžíce kvalitní červené sladké papriky. Za stálého míchání vše chvíli opeču, až mi paprika pustí do výpeku své aroma a barvu a zaliju 100 ml bílého vína a nechám z něj redukováním odpařit alkohol. Pak do hrnce přidám předem opečená kuřecí stehna. Podliju horkým vývarem, který jsem si nechala v rendlíku ohřát (nebo spojím vaření kuřete s přípravou vývaru) tak, aby bylo kuřecí maso ve vývaru ponořené. Přidám bobkové listy, nové koření, mírně osolím a přiklopím pokličkou. Nechám na středním stupni vaření dusit přibližně 30-40 minut. Po této době zkontroluji, jestli je maso měkké a půjde snadno od kosti. Když tomu tak je, vyndám stehna z vývaru, nechám je chvíli vychladnout a pak je oberu od kosti a natrhám na menší kousky včetně opečené kůže. Odložím na chvíli stranou.
Z vývaru vyndám bobkové listy a kuličky nového koření. Někdy si pomáhám jednorázovým pytlíčkem, do kterého dám všechno koření, které pak nebudu muset lovit ve vývaru nebo v omáčce. Omáčku dohladka rozmixuji nejlépe ve výkonném mixéru. Já používám Thermomix, když jej nemám k dispozici, pomůžu si tyčovým mixérem a v každém případě rozmixovanou omáčku propasíruji přes jemné sítko zpátky do hrnce. Ochutnám a dochutím citronovou šťávou, solí a čerstvě namletým pepřem.
V rendlíku nebo na pánvi si rozpustím 2 polévkové lžíce másla a přisypu 2 lžíce hladké mouky. Za stálého míchání vařečkou udělám jíšku, kterou si zaliju malým množstvím omáčky nebo vývaru a přes jemné sítko propasírují do rozmixované omáčky a nechám projít varem. Až pak přileju smetanu ke šlehání, vařečkou promíchám a přidám natrhané kousky masa. Vařím dalších 10 minut, aby se vše propojilo.
- do omáčky používám pouze smetanu ke šlehání (ne na vaření). Ta omáčku více zjemní a taky by se neměla vařením srazit
- omáčku okyseluji citronovou šťávou, která má jemnější chuť než ocet
- když použiji ocet, doporučuji ho předem v malém rendlíku provařit s malým množstvím omáčky, kterou si z hrnce odeberu a až pak dokyseluji celé množství omáčky
- někdo v tomto receptu používá zakysanou smetanu. Ta by se neměla vařit vůbec, má tendenci se v omáčce srážet, proto se přidává do omáčky ke kuřeti až na samý závěr a měla by mít pokojovou teplotu, aby nedošlo k teplotnímu šoku.
Omáčku odstavím z plotny, případně ještě dochutím. Na samý závěr do ní přidám lžíci másla na zjemnění, nechám jej v omáčce rozpustit a zamíchám. Kuře na paprice hned po dovaření podávám s opečenými haluškami, které v této fázi vaření už dokončuji.
Halušky
Během vaření omáčky si na varné desce dám vařit osolenou vodu do 2/3 většího hrnce. Dokud mi voda přijde k varu, připravím si jednoduché těsto na halušky.
V míse smíchám hrubou mouku s celým vejcem, vodou a solí a vypracuji vařečkou řidší těsto. Plamen pod vařící vodou mírně stáhnu a na hrnec položím speciální síto na halušky, tzv haluškovač. Těsto si pomocí měkké kuchařské stěrky (karty) přenesu na síto a touto kartou jej otírám po celé ploše haluškovače tak, aby mi kousky těsta přepadli přes otvory na halušky přímo do vroucí osolené vody. Pokud toto síto nemám, dám si část těsta na menší prkénko a pomocí lžičky nebo menšího nožíku odškrabuji jednotlivé malé halušky přímo do vroucí vody. Velikost halušek by neměla být větší než 0,5 x 0,5 cm. Halušky vařím, dokud nevyplavou na povrch vody a následně je vylovím pomocí nerezového sítka. Nechám je chvíli okapat a přendám je do připravené mísy. Už takhle je můžu podávat s kuřetem a paprikovou omáčkou.
Já si pro tento recept halušky ještě opeču na másle. Připravím si nerezovou pánev s větším průměrem a nechám na ní roztopit kousek másla. Přidám takové množství halušek, které budu servírovat a opeču je ze všech stran. Nemíchám, jenom je prohazuji na pánvi (foto). Na závěr posypu najemno nasekanou petrželovou natí a hned servíruji s omáčkou.
Kuře na paprice podávám v talíři s vysokým okrajem, který mi zaručí, že se omáčka z talíře nevyleje.
Co by se vám mohlo hodit?
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.