#Jahodový džem bez chemie

Na dotaz
0,10 Kč / ks
Kategorie: Recepty
#Jahodový džem bez chemie | Kristína Nemčková
Sladké Bez lepku

Jahodovy_dzem

#Jahodový džem bez chemie

 

6 - 7 60 min 1

Také si užíváte samosběr jahod ve vašem okolí? Já to zbožňuji a vždy se těším, co vše z jahod, které si sama nasbírám, udělám. Na prvním místě je džem, který se hodí na pečení a na sladké snídaně. Dříve jsem při přípravě JAHODOVÉHO DŽEMU postupovala dle návodu na želírovacím cukru, ale v posledních pár letech dělám džemy bez "éček", které právě želírovací cukr obsahuje. Vydrží do další sezóny samosběru a nevytvářím tak zbytečné zásoby, které pak nesníme. Žádný džem stářím nezraje, naopak! Zkuste tradiční recept na džem :)

Jdu na to

Suroviny

Na pravý nefalšovaný jahodový džem

(poměry si upravte dle množství ovoce)

  • 1 kg jahod
  • 500 g cukru krupice
  • štáva z 1 citronu

Na dochucení (čili #UPGRADE) 

použijte jednu maximálně dvě z uvedených ingrediencí

  • čerstvá bylinka: máta, meduňka, levandule, mateřídouška, rozmarýn
  • vanilka
  • nastrouhaná kůra z citronu nebo pomeranče
  • pepř 
  • balsamikový ocet

Na plnění

  • čisté sklenky s kvalitním těsnícím víčkem

Postup

Čerstvé jahody, nebo jakékoliv jiné ovoce, je nejlepší zpracovat v den sběru, nebo hned další den.

Omyté a čisté sklenky vyvařím – zaliju je horkou převařenou vodou, nebo využiji sterilizační program na troubě.

Jahody omyju, zbavím je zelených lístků a nechám v cedníku řádně okapat. Podle velikosti nožem přepůlím, v případě opravdu zralého až přezrálého ovoce není nutné krájet vůbec. Ovoce vložím do hrnce a zasypu cukrem (poměr 1 kg ovoce : 500 g cukru) a nechám pár hodin (2 - 3) odležet v ledničce.

Odležené ovoce s cukrem vařečkou promíchám a dám vařit, dokud se objem nezredukuje na polovinu. Během vaření sbírám lžíci pěnu.

Přidám citronovou šťávu a vařím dokud džem nezhoustne, co mi zabere relativně dost času. Jestli mám hotovo zjistím tak, že si na pár minut vložím malý talířek do mrazáku a pak na něho kápnu malé množství horkého džemu. Když mi na studeném talířku ztuhne, můžu plnit do sklenic, v opačném případě vařím dál.

pozn.: Někdo dokonce redukuje džem na pánvi po menších dávkách, prý to zabere méně času. S tímto způsobem vaření nemám zkušenost.

Když chci dosáhnout hladké konzistence, rozmixuji tyčovým mixérem. Já osobně preferuji kousky ovoce, které v džemu zůstanou. 

Pokud se rozhodnu džem dochutit čerstvou bylinkou, např. meduňkou nebo mátou, přidám ji až do hotového džemu, nechám působit přibližně 10 minut a pak vyndám. Džem můžu dochutit i zrnky z vanilkového lusku, dodají mu tzv. kick.

Ještě horký džem naliju opatrně přes trychtíř do vyvařených sklenek, maximálně 0,5 cm pod okraj sklenky. Dávám pozor, aby byl okraj sklenky čistý. Pokud by byl od džemové směsi, otřu jej papírovým ubrouskem. Uzavřu sklenku čistým víčkem a obrátím vzhůru dnem. Po přibližně 10 minutách sklenky obrátím a nechám přirozene vystydnout. Víčko na sklence by mělo jemně pukat, když nepuká, bohužel netěsní a džem se může rychle zkazit. Nikdy nepoužívám sklenky z přesnídávky, špatně těsní a téměř vždy se v nich džem zkazí.

Sklenky džemu mohu pro jistotu i sterilovat (cca 20 minut při 80 °C). Já to standardně nedělám a džem se mi ještě nezkazil.

Hotové a vystydnuté džemy uložím do špajzu. Obvykle neoznačuji sklenky štítkem s rokem plnění, protože takto připravený džem by neměl být skladován více než rok a to znamená, že při příštím samosběru bych ve špajzu už neměla mít žádnou "starou" sklenku džemu. 

Co by se vám mohlo hodit?

5
14x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:
5
E Avatar autora | 15.6.2024
Právě vařím. Zkoušela jswm různé recepty, ale vždy jsem měla takový kovový ocas nebo co. Prostě hnus. Snad teď se nyní zadaří. Stejně vařila i moje maminka jen jsem nevěděla přes jak. Vždy jsem si jen brala. Tak mi držte pěsti. Za kilo jahod jsem dala cenu téměř zlata.
5
B Avatar autora | 2.6.2024
Jedlé, výtečné. Schwartau poražen. Jen jsem si na 1500g jahod připravil nějak moc skleniček. Nicméně chápu teď proč stojí tolik kolik stojí.
5
J Avatar autora | 25.5.2024
Recept se mi líbi velice, jedu sbírat jahody😍díky j.
5
V Avatar autora | 21.5.2024
Dělám podobným způsobem. Hezky popisujete i pro lajka.
5
M Avatar autora | 19.10.2023
Zajimave. Jen nechapu ten rok. Dzemy a zavareniny by mely vydrzet i takto podstatne dele. Ja mam treba svestkovy kompot z r. 1960, ale chapu, ze je to celkem rarita. Vcera jsem dzem na zkousku delal z asi pul kila, ale jen dve male sklenicky. Priste udelam z 10kg.
5
DC Avatar autora | 20.6.2023
Jojo...bez éček je nejlepší, já dávám 2/3 ovoce a 1/3 nejrafinovanější cukru...+ Některou z bylinek a kousek vanilkového cukru...a před uzavřením, dám nahoru lístek meduňky či máty a nechám...nikdy se mi neudělala plíseň a ani nezkysla a to jsem džemový či marmeládový maniak...je pravda, že džemy, které dávám jen pod celofán a zagumičkuji ( jahody, švestky, meruňky), tak se lety vysuší, v džemu se udělá jemný propadlý důlek, tak jak na Vánoce či když honí mlsná, vykrojim že skleničky, nakrájím na kostičky a k jakémukoliv sýrů a vínu či pivečku, je to výborná kombinace...👍👍...
5
L Avatar autora | 20.6.2023
Bohužel se tu nepíše jak poznat kdy je hotovo. Mám ze 700g, úplně tekutý džem, bohužel neztuhl.
5
A Avatar autora | 20.6.2022
Delala jsem cca z 1200 g jahudek, mam 3 sklenky marmosky.. Nevedela jsem odhadnout moment, kdyz uz redukce staci :D Aby nebyla řídká.. Dekuji za recept.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Zpět do obchodu