#Jablečno-bezové řezy
Kategorie: | Recepty |
---|
#Jablečno-bezové řezy
Bez černý, neboli bezinka, je nejstarší léčivá bylina u nás. Roste volně v přírodě a léčivé účinky mají lístky, květy i plody. Já ráda sbírám právě aromatické květy a dělám z nich sirup pro sestru, kyselejší marmeládu a ocet. Teď jsem zkusila v bezové šťávě podusit jablka pro tento lehký letní koláč a vyplatilo se. Zkuste si upéct tyto jablečno-bezové řezy na celý plech...i tak jich bude málo :)
Suroviny
Na korpus
- 4 vejce
- 150 g moučkového cukru
- 1 vanilkový cukr
- 100 ml rostlinného oleje
- 150 ml mléka
- 130 g hladké mouky
- 70 g polohrubé mouky
- 1 prášek na pečení
Na jablečnou střední vrstvu
- 1 kg jablek
- 200-300 ml bezového sirupu
- 1 vanilkový lusk (vanilkový cukr)
- 6-8 plátků želatiny
Na vrchní tvarohovou vrstvu
- 2 (400 ml) smetany ke šlehání, 33 % tuku
- 2 vaničky (400 ml) plnotučného tvarohu
- 100 ml bezového sirupu
- 3-4 plátky želatiny
- práškový cukr na dochucení
Postup
Oddělím si bílky od žloutků. Do misky se žloutky přidám cukr a vyšlehám do pěny. Postupně přimíchávám olej, mléko a obě mouky smíchané s práškem na pečení.
Ve vedlejší misce vyšlehám z bílků tuhý sníh a pomocí cukrářské stěrky ho jemně zapracuju do žloutkového těsta.
Připravím si velký hlubší plech na pečení s rozměrem 40 x 30 cm, který vymažu máslem, vysypu hrubou moukou nebo krupicí a naleju do něj hotové těsto. Dám péct do předem vyhřáté trouby na 180 °C přibližně na 20 minut. Po uplynutí času si pro jistotu pomocí špejle ověřím, jestli je korpus upečený - do středu korpusu píchnu špejlí a když těsto není řídké a nelepí se, mám hotovo. Upečený korpus vytáhnu z trouby a nechám vystydnout.
Během pečení korpusu si očistím škrabkou jablka od slupky, středy zbavím jádřinců a nastrouhám je na největších otvorech struhadla do rendlíku. Promíchám se šťávou z půlky citronu, aby mi jablka hned nezhnědla, přidám semínka z vanilkového lusku (nebo vanilkový cukr) a podleju přibližně 200 ml bezové šťávy (když nemám k dispozici sirup, ale jen čerstvé bezové květy, musím počítat s časem na louhování květů v jablečném džusu, což je minimálně pár hodin). Jablka nechám dusit na mírném plameni do jejich změknutí. Nesladím, protože jablka i bezová šťáva jsou sladké a chci zachovat jejich chuť. V malé misce si během dušení jablek namočím do studené vody plátky želatiny a přidám je do směsi, když jsou jablka uvařená a měkká. Já používám běžně dostupnou želatinu od Dr. Oetker, nejlépe v plátcích. Odstavím z plotny a důkladně vařečkou promíchám, aby se želatina zcela rozpustila. Směs nechám vychladnout a dám ji na chvíli i do lednice mírně ztuhnout.
Vrhnu se na krém. Nejdřív namočím plátky želatiny do misky se studenou vodou a v kastrůlku si nechám ohřát bezový sirup, do kterého zamíchám nabobtnanou želatinu. Míchám, dokud se želatina zcela nerozpustí. Odstavím a nechám vystydnout. Smetanu s vyšším podílem tuku (33 %) vyšlehám do tuhé šlehačky, přimíchám plnotučný tvaroh a přidám bezový sirup se želatinou. Ten mi tvarohovou směs dosladí a dochutí. V případě potřeby můžu dochutit moučkovým cukrem. Tvarohovou směs dám na chvíli do lednice do doby vrstvení.
Když mám hotový a vychlazený korpus, jablečnou směs a tvarohovou šlehačku, pustím se do vrstvení. Na korpus, který je stále v plechu, ve kterém se pekl, navrstvím dušená jablka a pomocí cukrářské špachtle je rovnoměrně rozložím a uhladím. Na ně navrstvím tvarohovou šlehačku a čistou špachtlí tuto vrstvu rovnoměrně uhladím. Celý plech dám do lednice vychladit nejlépe do druhého dne.
Vychlazený koláč nožem nařežu na stejně velké kousky (čtverce) a servíruji. Nic víc není třeba :)
Co by se vám mohlo hodit?
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.