#Hovězí vývar
Kategorie: | Recepty |
---|
#Hovězí vývar
Když bych mohla poradit úplnému začátečníkovi v kuchyni, s čím ve vaření začít, byl by to POCTIVÝ HOVĚZÍ VÝVAR! Je to tzv. bezezbytkové jídlo, ve kterém ze surovin využijete opravdu vše a získáte nejen skvělou polévku, ale také základ do omáček. Delší doba vaření se vám vrátí v silné chuti vývaru.
Suroviny
Na silný hovězí vývar
- 1 lžíce oleje
- 2 kg morkových kostí
- 500 g hovězího krku
- 4 cibule
- 3 mrkve
- 2 petržele
- 1/2 celeru
- 3 stroužky česneku
- 2 bobkové listy
- 5 kuliček černého pepře
- 3 kuličky nového koření
- 3 kuličky jalovce
- sůl
- voda
Na servírování
- vaječné nudle
- kořenová zelenina (mrkev, petržel, celer)
- nasekaná petrželová nať
Postup
Neoloupané cibule překrojím na poloviny, rozložím na pečicí plech a dám do předem vyhřáté trouby na 200 °C péct na přibližně 10-15 minut. Cibule by měly změnit barvu a hezky se opéct. Kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, celer) do vývaru také neloupu, jen zbavím větších nečistot, omyju a překrojím na třetiny.
V tom největším hrnci, který mám doma (cca 10 litrů) rozpálím lžíci oleje a ze všech stran zprudka opeču morkové kosti. Jakmile ztmavnou (do tmavší hnědé barvy) vyndám je z hrnce na talíř. Do hrnce vložím hovězí krk, který stejným způsobem opeču ze všech stran a také odložím na talíř.
Pokud mám v hrnci až moc tuku (nemělo by tam být více než cca 4 lžíce tuku), trochu z něho odeberu. Do hrnce vhodím nakrájenou kořenovou zeleninu, neoloupané stroužky česneku a vše opeču dozlatova.
Díky jednotlivým krokům opékání (cibule, zeleniny a masa) docílím, že výsledný vývar bude krásně tmavý a bude mít výraznou chuť. Nebojím se omyté, ale neoloupané zeleniny - vývar se bude vařit dostatečně dlouhou, takže se všech “nečistot” zbaví.
K opečené zelenině přidám cibuli, maso, kosti, všechno koření a sůl. Zaliju studenou vodou a přivedu k varu. Poté stáhnu na mírný plamen a nechám vývar "táhnout" 4-6 hodin. Během vaření vývar sleduju, nemíchám a pomocí polévkové lžíce opatrně z hladiny odebírám pěnu, která se mi tvoří na povrchu. Já na odběr pěny používám starou polévkovou lžíci, kterou jsem si ohnula do pravého úhlu v rukojeti – lépe se mi pak nabírá pěna. Díky tomu, že nebudu vývar během vaření míchat a budu odebírat pěnu z hladiny, se mi vývar nezakalí.
Jakmile je vývar uvařený, zprudka ho zchladím, nejlépe vložením do kuchyňského dřezu se studenou vodou a dám do druhého dne vychladit do lednice.
Druhý den mi přebytečný tuk krásně ztuhne na povrchu a já ho tak lehce odeberu. Vývar přes sítko přecedím do čistého hrnce a přendám do něj i uvařený hovězí krk.
Před podávání vývaru jako polévky si oloupu čerstvou kořenovou zeleninu, nakrájím ji na malé kostičky, které vložím do studeného vývaru s hovězím masem a přivedu k varu. Vařím, dokud není zelenina hotová. Pokud je potřeba, vývar dosolím dle chuti.
V menším hrnci si ve vařící osolené vodě zvlášť uvařím vaječné nudle.
Silný hovězí vývar se zeleninou podávám s nudlemi a nasekanou čerstvou petrželovou natí.