#Domácí zmrzlina
Kategorie: | Recepty |
---|
#Domácí zmrzlina
V letním období experimentuji o něco více a ráda dělám domácí zmrzlinu, kterou různě dochucuji ovocem nebo přidávám chutě, které nejsou tak obvyklé. Mám pro vás základní recept na vanilkovou zmrzlinu, od které se můžete odrazit a vyrobit si doma svou oblíbenou příchuť. Není to žádná raketová věda, ale rozhodně se vám bude hodit zmrzlinovač, který vám pomůže dosáhnout dokonalé konzistence zmrzliny. Recept je napsaný na 1 litr zmrzliny, poměry si upravte podle kapacity vašeho přístroje.
Suroviny
Na vanilkovou zmrzlinu
- 750 ml smetany ke šlehání (min 33 % tuku, lépe více)
- 250 ml plnotučného mléka
- 1-2 vanilkové lusky
- 10 vajec
- 200 g třtinového nebo krupicového cukru
- špetka soli
Na dochucení
- sezónní ovoce (jahody, maliny, ostružiny)
- tonka fazole
- čerstvé ovoce na servírování
- čerstvé bylinky – máta nebo meduňka
Postup
Ve větším hrnci si smíchám smetanu, mléko a semínka z vanilkových lusků. Ta si vyškrábnu hrotem ostrého nože z vanilkových lusků, které nakupuji pravidelně do zásoby na www.diana-company.cz (se slevovým kódem KRISTINA5 ušetříte z celého nákupu až 5 %). Prázdný lusk hodím do hrnce taky a na středním plameni přivedu směs téměř k bodu varu. Pak ihned stáhnu ze sporáku a nechám vanilku v teplé směsi louhovat. Nevařím, jde mi o rozpuštění cukru a zahřátí smetany!
Vajíčka si rozdělím na žloutky a bílky. Bílky odložím do lednice a využiji na jiný recept – třeba na bílkovou jahodovou roládu.
Žloutky vyšlehám v míse s cukrem a špetkou soli (ta zvýrazňuje chuť) do světlé směsi. Za stálého šlehání na nižším stupni zašlehávám polovinu horké smetanové směsi do žloutků. Žloutkovo-smetanovou směs vliji do hrnce ke zbytku smetanové směsi a za stálého míchání na středním plameni zahřívám přibližně 10 minut do zhoustnutí. Neměla by projít zcela varem, teplota směsi by se měla pohybovat kolem 80 °C. Pak stáhnu z plamene, nechám chvíli vychladit.
Přes jemné síto přecedím uvařený krém do mixéru, odstraním tím vzniklé hrudky z vaření a prázdné vanilkové lusky. Směs nechám v mixéru rozmixovat přibližně 30 sekund až minutu a celý obsah přeliju do mísy. Zakryji potravinářskou fólií tak, aby se fólie dotýkala směsi. Tím zamezím vytvoření "škraloupu". Dám do lednice chladnout na minimálně 3 hodiny, nejlépe přes celou noc.
Druhý den přesunu vychlazený krém do zmrzlinovače a dle návodu u přístroje ho nechám připravit a zamrazit zmrzlinu. Hotovou zmrzlinu dám do uzavíratelné nádoby a dám do mrazničky na hodinu až dvě ztuhnout.
Takto si připravuji ‚‚základní’’ vanilkový krém a dělám ho ve větším množství. Pro další varianty zmrzliny vyndám z mrazáku vanilkovou zmrzlinu, nechám ji při pokojové teplotě povolit přibližně půl hodiny a buď ji rozmixuji s čerstvým ovocem (maliny, jahody, ostružiny, mango, marakuja,...), nebo ovoce nasekám nadrobno a jenom zašlehám do zmrzliny. Můžu také přidat nadrobno nasekané čerstvé lístky bylinky, jako třeba bazalky, levandule, máty, meduňky (vždy volím jenom jednu bylinku!). Takto připravenou příchuť zmrzliny nechám opět vypracovat zmrzlinovačem a dám na chvíli do mrazáku před servírováním. Když si dobře zamrazím nádobu zmrzlinovače, není nutné zmrzlinu opět zamrazovat a můžu ihned po dochucení podávat.
Za mě skvělé kombinace jsou:
- vanilkový lusk a tonka bob (Diana)
- jahody s bazalkou (s kapkou balsamikového octa)
- bezová šťáva nebo džem s citronovou kůrou (recept tady)
- na sucho opečené lískové oříšky s přidáním čisté 100% lískooříškové pasty (Diana)
- s domácí pralinkovou pastou (recept tady)