#Basque Burnt Cheesecake
Kategorie: | Recepty |
---|
#Baskický cheesecake
Basque Burnt Cheesecake pochází z baskické oblasti ve Španělsku, konkrétně z města San Sebastián. Vznikl v 90. letech v restauraci La Viña pod rukama kuchaře Santiaga Rivery, který chtěl vytvořit unikátní a snadno připravitelný dezert. Možná ani netušil, že vytvoří ikonický sýrový koláč.
Baskický cheesecake se na rozdíl od tradičních cheesecaků vyznačuje tmavou, spálenou kůrkou, která mu dodává jedinečnou karamelovou příchuť, a má krémovou texturu uvnitř bez korpusu ze sušenek.
Suroviny
Na baskický cheesecake (forma 18-20 cm)
- 450 g měkkého sýru Philladelphia
- 160 g moučkového cukru
- 20 g hladké mouky
- 4 g soli
- 150 g vajec (3 celá vejce)
- 340 g smetany ke šlehání (min 33%)
- semínka z 1 vanilkového lusku (nebo extrakt)
Na přípravu
- pečící papír
- dortovou formu
Na servis
- jedlé třpytky (zlatý prach na zdobení)
Postup
Recept jsem napsala pro menší dortovou formu (18-20 cm), což je pro tento cheesecake přiměřená velikost. V případě, že ho chci upéct ve větší formě (24-26 cm), množství všech surovin zdvojnásobím.
Ve větší míse rozmíchám cukrářskou metličkou nejdříve měkký sýr s cukrem, poté přidám hladkou mouku, tekutou smetanu ke šlehání (nešlehanou), celá vajíčka, semínka z vanilkového lusku a špetku soli. Semínka získám podélným rozřezáním vanilkového lusku, ze kterého je ostrým nožem seškrábnu a poté opatrně na čepeli nože přenesu do mísy s těstem. Směs důkladně metličkou promíchám, až získáte hladkou konzistenci.
Připravím si dortovou formu o průměru 18-20 cm a tu vyložím dvěma vrstvami pokrčeného pečicího papíru. Zmačkaný papír má v tomto receptu své opodstatnění:
- dodá cheesecaku charakteristický rustikální vzhled
- zajistí, že se tekuté těsto při vysoké teplotě pečení nepřilepí k formě
- díky vzduchovým bublinám umožňuje lepší cirkulaci vzduchu kolem cheesecaku, což přispívá k rovnoměrnému propečení a pomáhá vytvořit typickou spálenou kůrku
Hladké těsto vyliju do takto připravené formy a dám péct do předem vyhřáté trouby na 230°C po dobu 30 minut. Pokud je na konci pečení povrch cheesecaku málo spálený, pomůžu si přepnutím trouby na gril a nechám péct maximálně 1-2 minuty.
Po upečení opatrně vyjmu pomocí kuchyňských chňapek cheesecake z trouby a neleknu se, že jeho konzistence bude působit nedopečeně a při manipulaci s formou se bude těsto třást. To je správně! Nechám ho 2-3 hodiny vychladnout při pokojové teplotě, až poté ho přemístím do lednice, kde by se měl chladnout dalších minimálně 5 hodin, nejlépe do druhého dne. Postupné chlazení je důležité dodržet, aby se mi na něm nevytvořily prasklinky, díky teplotnímu šoku a cheesecake získal hezkou krémovou konzistenci.
Po vychlazení můžu cheesecake poprášit třpytkami jedlého zlatého prachu, což mu dodá hezký lesk. Krájím dlouhým ostrým nožem, který si před každým zakrojením očistím kuchyňským papírovým ubrouskem, abych měla hezké čisté řezy. Až poté servíruji.
Co by se vám mohlo hodit?
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.