Když mi bylo 11 let, rodiče stavěli dům přizpůsobený speciálním potřebám mé sestry Pauli, která je těžce postižená. Dali mi možnost vybavit si pokoj dle svých představ, a já jsem více než dětský pokojíček chtěla naplánovat kuchyň. V té době jsem už dost vařila a tajně toužila po domácím konvektomatu, tedy kombinované pečící a parní troubě.
Nákup zařízení, které není nejlevnější, rodiče dlouze zvažovali. Navštívili jsme několik prodejen, zjistili co nejvíce informací a nakonec v našem průzkumu zvítězila značka Miele. Možná ve výběru zavážil i fakt, že doma máme už deset let pračku a sušičku od stejné značky a tyto spotřebiče neměly žádnou závadu a fungovaly bezchybně při každodenním provozu.
S rodiči jsme se vydali do pražského MIELE centra, kde nám při představení spotřebičů nabídli i možnost si je osobně vyzkoušet. Nabídky jsme využili a s tátou jsme absolvovali něco jako "MasterClass" s kuchařem, který nás provedl kompletním tříchodovým menu, připraveným v konvektomatu. Po této lekci jsme měli jasno.
Miele konvektomat máme již 11 let - funguje, stejně jako naše pračka, sušička a vysavač - vše od Miele, bezchybně a já jej rozhodně při vaření a pečení nešetřím!
Když mě před pár lety Miele oslovilo ke spolupráci, věděla jsem, že se s čistým svědomím můžu za jeho kvalitu postavit. Zaujal mě i příběh samotné značky, která je dodnes v rukou rodiny. Ráda bych vám více než stoletou historii Miele v tomto článku představila.
Historie Miele
1899 Carl Miele a Reinhard Zinkann
Vystudovaný zemědělský technik Carl Miele (1869 - 1938) na statku v německém městečku Herzebrock řeší problém s nefunkčními odstředivky mléka, které se neustále rozbíjejí. Napadne ho pustit se do vývoje vlastního, vylepšeného zařízení, které vydrží každodenní odstřeďování. Když se blíží k finalizaci svého produktu, zjistí, že k jeho odbytu bude potřebovat schopného obchodníka, kterého vidí v Reinhardu Zinkannovi (1869 - 1939).
Společně tak Carl s Reinhardem, 1. července 1899 zakládají podnikání na výrobu odstředivek (odlučovačů smetany) a máselnic pod značkou Miele.
1899 Miele fabrika
Mladá společnost Miele započala výrobu separátorů smetany v prostorech staré pily a mlýně na kukuřici v obci Herzebrock nedaleko Güterslohu v Německu a najala si prvních 11 zaměstnanců.
Dnes má Miele několik fabrik po Evropě a jedna z nich se dokonce nachází i v Uničově, v České republice. Počet zaměstnanců společnosti je přes dvacet tisíc.
1899 Miele separátor smetany
Prvním Miele výrobkem je odstředivka, nebo-li oddělovač, smetany od mléka.
Do velké nádoby se nalije 40 - 100 litrů čerstvě nadojeného mléka a pomocí odstředivé síly se vyseparuje smetana od mléka. Krouživým pohybem vnější otočné páky se uvnitř nádoby vytvoří vír a ten odděluje tučnější smetanu od mléka. Každá složka pak z odstředivky vytéká samostatným žlábkem ven do připravených nádob.
1900 Miele máselnice
Od mléka oddělené smetany se následně připravuje máslo a tak logicky druhým výrobkem značky Miele je máselnice (dohledala jsem informaci, že nese označení Meteor).
Máselnice je velký dřevěný sud, do kterého se nalije smetana a opět pomocí vnější ruční páky se krouživými pohyby uvnitř roztočí madla, která smetanu vyšlehají nejdřív do šlehačky, posléze do másla. Vedlejším produktem je i podmáslí.
První dva Miele produkty (odstředivka a máselnice) snižují pracovní zátěž na farmách a šetří práci zejména manželkám farmářům, které mléko z farmy nejčastěji zpracovávají. Ty novinky doporučuji dál a tak se Miele výrobky rychle etablují a daří se jejich prodeji.
Nejdůležitějším spotřebitelem Miele se stává žena, manželka farmáře.
1901 Miele pračka
Princip šlehání smetany v máselnici značka Miele využívá a aplikuje jej do svého dalšího výrobku, do pračky.
Jde o zvětšenou máselnici, využívající vír uvnitř bubnu, který je vytvořen lidskou silou pomocí vnější páky se závažím. Právě váha závaží pomáhá udržet otáčky madel uvnitř bubnu.
Tímto vzniká model pračky s označením No.1 a každý další nese modelové pořadové číslo.
1910 Miele pračka na elektrický pohon
První pračka Miele s vlastním elektromotorem se začala prodávat od roku 1910. Vznikla z popudu žen na ulehčení mechanické práce s otáčením páky pro zaručení rotace madel ve dřevěném bubnu. Součástí této pračky je i ždímač (lis), který je poháněn stejným eletromotorem. Uvolňovací páka umožňuje odpojení ždímače od hnacího mechanismu a motorem pohánět jenom dřevěný buben s prádlem. Jde tedy o náznak kombinované pračky se sušičkou :).
Největším průlomem ve vývoji praček Miele je model No.50, který má "závěsný" elektromotor a ten už lze zapojit do domácí elektrické zásuvky. Pračka je schopna prádlo vyprat a odstředěním vody z bubnu i vyždímat a vodu spodním kohoutkem vypustit. Píše se rok 1914, tedy doba, kdy se zavádí elektrické připojení i do domácností.
Pozn.: První vodní elektrárna byla postavěna v anglickém městě Godalming, jejíž provoz byl spuštěn 26.září 1881. Druhá elektrárna spustila svůj provoz v americkém New York-u. Od této doby začíná elektrifikace.
Na našem území (po vzniku Československé republiky) byl v roce 1919 přijat zákon o všeobecné elektrizaci. V té době mělo přístup k elektřině jenom 34% obyvatel, a to jen ve 10% měst a obcí. Takže vymoženosti Miele novinky si mohli dovoliť jenom "vyvolení".
1912 Miele automobil
Carl Miele a Reinhard Zinkann, zakladatelé Miele, povzbuzeni svými dosavadními obrovskými úspěchy, se pouštějí do výroby automobilů.
V letech 1912 až 1914 se v Miele fabrice ručně vyrobí celkem 143 vozů s modelovým označením K1, K2 a K3 a odlišují se od sebe velikostí a pohonem. Robustní vozy jsou vybaveny čtyřválcovými motory se zdvihovým objemem 1567 a 2292 cm3.
Vzhledem k rozsáhlým kapitálovým investicím, které automobilový průmysl vyžaduje, sami zakladatelé výrobu vozidel se značkou Miele v roce 1914 opouštějí. Ani jeden kus nezůstává majetkem Miele a tak po otevření vlastního muzea Miele automobil hledá ve světě.
Dokonce na jeho nalezení mezi sběrateli vypisuje v roce 1991 finanční odměnu. V roce 1996 se vozidlo s modelovým označením Miele K1 objevuje v Norsku a po rozáhle rekonstrukci a opravě je vystavěno v továrním muzeu v sídle společnosti v nemeckém Güterslohu.
1914 Miele pračka na vodní pohod
Před první světovou válkou Miele představuje svou první pračku na vodní pohon. Jde v pořadí o čtyřicátý model a proto nese označení No. 40.
Voda byla v té době podstatně levnější než elektřina a také se mohla po použití využívat k jinému využití. Pomocí výpustky ve spodní části bubnu se voda z praní vypustila a shromáždila do kbelíku a pak využila třeba na splachování.
1915 Miele dřevěný vozík
Během první světové války se Miele přizpůsobuje potřebám lidí se přesouvat s nákladem bez možnosti pohonu a svou výrobu orientuje na ruční dřevěné vozíky. Ty slouží i farmářům na převoz sklizně, sena a zvířat.
Tahací vozíky se ujaly natolik, že jejich výroba v Miele fabrice trvá dalších 40 let.
1920 Miele automatizace (mlékarna)
Miele nadále zůstává v zemědělství a pouští se do výroby automatizovaných a navzájem propojených systémů k dojení, odstředění mléka a výroby másla. Tyto tři procesy (zařízení) jsou propojeny jedním motorickým pohonem, čímž se usnadňuje farmářská práce.
Mechanizace dojení a okamžité zpracování mléka je novým trendem v zemědělství.
1924 Miele jízdní kolo a moped
Miele výroba se přesouvá do nové rozšířené továrny v německém Bielefeldu a tam se zahajuje dlouho očekávaná výroba jízdních kol. Byl to v té době poměrně běžný vývojový trend mezi výrobci různé techniky.
Značce Miele tento krok pomohl k diverzifikaci, tedy k rozložení svého byznysu do různých odvětví, aby nebyla firma závislá jenom na jednom zdroji příjmů. Tímto krokem se rozloží riziko v podnikání z potenciální ztráty způsobené neúspěchem v jedné oblasti.
Miele vsadila na pro ní známou kvalitu, spolehlivost a inovativní design a tak i jejich jízdní kola jsou vyrobena v té nejvyšší kvalitě. Vývoj jízdních kol v Miele fabrice roste rychlým tempem a značka nabízí od lehkých dětských kol, přes dospělé dámské i pánské kola až po těžší nákladní kola s korbou určenou pro převoz, třeba zboží pouličních prodejců.
Během druhé světové války (1939 - 1945), kdy byla produkce praček ve fabrice Miele dramaticky snížena, se továrna věnuje zejména výrobě jízdních kol s důrazem na jejich odolnost. Kolo ve vojnových podmínkách musí vydržet co největší opotřebení.
V roce 1932 se spouští výroba Miele mopedů - jízdní kola s jednoduchým motorem, což je řešení přesunu zejména na venkově pro starší lidi, nebo pro profese jako jsou lékaři, lesníci, faráři a pošťáci.
Největší vrchol v prodeji kol a mopedů Miele je během padesátých let a podporu získavají vydáním prvního reklamního katalogu.
Kolem roku 1960 se výroba jízdních kol a mopedů v Miele zastavuje a posledním vyrobeným modelem je moped K 52/2 Sport. Dodnes se tyto kola nebo mopedy používají a jsou sběrateli po světě vyhledávána. Vyznačují se pokrokovým designem a vysokou kvalitou i odolností.
1927 Miele vysavač
První verze vysavače pod značkou Miele byla představena v roce 1927 s označením "Model K". Svým tvarem tento vysavač připomínal kanystr a proto písmeno K v názvu. Měl na svou dobu nepřekonatelnou izolaci celé sběrné nádoby, ze které neunikaly nečistoty a díky které bylo zaručeno větší bezpečí proti úrazu elektrickým proudem, což byl hlavní problém všech tehdejších elektrospotřebičů. Model K od Miele byl v tomto směru revolučním výrobkem. Dalším z řady Miele vysavačů byl Melior, cenově dostupnější varianta vysavače s tvarem připomínající první verzi Model K.
Po kanystrových typech vysavačů se Miele pouští do tvaru "torpéda", které označuje Model L. Tato konstrukce vysavačů v obměněné formě se využívá dodnes. Model L přichází i s celou řadou inovací, jako vyměnitelné nástavce na sací trubici, prýžové nárazníky na těle vysavače a místo plechu je jeho pouzdro vyrobeno z bakelitu.
Kvalita, pokročilé technologie, jednoduchá obsluha dělají z vysavačů Miele prodejní trháky a Miele investuje i do reklamy, což má za následek obrovský růst značky. V padesátých letech 20.století se od značky Miele prodává přes 100000 vysavačů ročně.
1943 Miele pečící trouba a vařič
Německý potravinářský průmysl má během druhé světové války obrovský nedostatek zařízení k pečení a vaření a tak Miele získává zakázku k výrobě těchto spotřebičů, kterých účelem bylo efektivní využití paliva.
Vařiče, připomínající tlakový hrnec, splňovaly tuto požadavku. Větší množství surovin (potravin) pod tepelným tlakem se uvařilo mnohem rychleji a tím se výrazně šetřila energie, tudíž palivo, kterého bylo v době vojny nedostatkem.
Miele dokazuje svou schopnost se přizpůsobit požadavkům trhu a vyrobit v dané kategorii ty nejkvalitnější výrobky.
1947 Miele pračka
Miele nepolevuje ani ve vývoji praček, k výrobě kterých se vrací po konci druhé světové války. Přichází opět s novinkou - revolučním modelem s označením "122 KVJ".
Tento model pračky, s vanou z pozinkované oceli a krytým hnacím mechanismem s kuličkovými ložisky, má zabudované míchadlo ve svém víku. To je obrovský technologický posun.
1952 Miele domů
Práčovny (místnosti na praní) se po většině nacházely v přístavcích nebo ve sklepě rodinného nebo obytného domu. Lidé si tak prali navzájem nebo se museli domluvit na rozvržení času, kdy si můžou vyprat a prádlo pověsit.
V padesátých letech "pračka opouští" tyto prostory a "stěhuje se" do domova. Každá domácnost tak chce mít vlastní pračku, což pro výrobní průmysl a Miele znamená obrovský obchodní potenciál.
Toto "stěhování" ale vyžaduje změnu tvaru a designu pračky. Okrouhlý bubnový tvar je zaměněn za kvádr, který zapadne do interiéru koupelny nebo kuchyně, kam se standardně pračka instaluje.
1953 Miele s předním plněním
Model pračky s číslem 307 přichází jako jeden z prvních na trhu s unikátním plněním prádla předními dvířky, které mají skleněný průzor a je možné praní v průběhu pracího procesu pozorovat. Pračka tím získává zcela nový vzhled a je to znamení nástupu automatizace v péči o prádlo.
V roce 1958 opouští továrnu první model sušičky na prádlo.
Pro oba přístroje (pračku i sušičku) Miele v roce 2001 vyvine patentovaný voštinový buben, po kterém prádlo jemně klouže jako po vodním filmu a tím je šetrná jeho údržba a zvyšuje se jeho životnost.
1961 Miele v nemocnici
Miele hledá další cesty pro odbyt svých výrobků a potenciál nachází na nemocničním trhu. Vyvíjí speciální velkokapacitní pračky a přístroje pro dezinfekci a sterilizaci chirurgických nástrojů.
1963 Miele myčka na nádobí
Miele se v roce 1926 pouští i do produkce myček na nádobí. Využívá tvar pračky, s horním otevíracím příklopem. I tento spotřebič prochází v centru Miele svým vývojem a v roce 1963 Miele uvádí na trh myčku, která má největší vnitřní kapacitu a je schopná omýt až 12 jídelních souprav. Vnitřek tvoří nerezová mycí skřínka a spotřebič disponuje dávkovačem mycího prostředku.
Pozn.: První zmínka o mechanickém mytí nádobí je z roku 1850, kde se využívá systém praní prádla v dřevěném sudu a vodní vír se vytváří pomocí vnější ruční kliky. Motorem poháněná myčka nádobí vzniká v roce 1886 v Americe. Vynalezla ji Josephine Cochranová, vnučka Johna Fitche (vynálezce parníku), které vadilo časté a zdlouhavé mytí nádobí po večírcích, které pořádala. V roce 1924 William Howard Livens vymýšlí malou myčku nádobí, která je vhodná pro domácí použití.
1974 Miele vestavné spotřebiče a kuchyň
Přichází nová generace spotřebičů Miele, které jsou svojí konstrukci přesně sladěny s kuchyňskou linkou a jejich design kuchyň doplňuje.
A to je i začátek výroby samotných kuchyní Miele v závodě v německém Warendorfu. Nejoblíbenější se stala čela skříněk z masivního dubu mořena do různých barevných odstínů nebo laminátová čela v moderních výrazných barvách.
1981 Miele elektronika, vývoj, ekologie
"Immer besser", tedy vždy lepší, je slogan, kterým se Miele řídí od svého založení a tak se od počátku své existence intenzivně věnuje vývoji nových technologických řešení, výzkumu a ekologii. Pro tento účel je v závodě v Bielefeldu vytvořena výzkumná laboratoř s názvem Mieletec, ve které se pracuje na "inteligentních metodách vaření" a zlepšení energetické účinnosti spotřebičů. Do spotřebičů se díky tomu montují počítačem řízené jednotky a nechybí i elektronické ovládání propojeno s mobilním zařízením.
Příkladem je nová generace Miele praček a sušiček do domácnosti, která má zvýšenou kapacitu náplně a vyšší rychlost odstřeďování, což zaručuje úsporu energie a disponuje nízkou náročnosti na spotřebu vody. Ve všeobecnosti platí, že spotřebiče Miele mají nejlepší atributy spotřeby energie i vody. Jsou kontruovány s důrazem na kvalitu a výdrž nejméně 20 let. To vede k šetrnému přístupu k životnímu prostředí.
Miele muzeum
Celosvětová jednička ve výrobě praček, rodinná firma Miele, ke svému 100. výročí od založení otevírá v německém městě Gütersloh muzeum, ve kterém jsou vystavěny téměř všechny modely praček. V roce 1996 se Miele podařilo získat nákupem z Norska i automobil K1, který byl vyroben v roce 1912. Byl to jediný exemplář, který se dohledal v Evropě. Před vystavením prošel generální opravou.
Miele rodina
Od svého založení v roce 1899 je společnost Miele ve vlastnictví rodin Miele a Zinkann. Všech 80 rodinných akcionářů jsou přímými nástupci jednoho ze dvou zakladatelů společnosti, Carla Mieleho a Reinharda Zinkanna.
Obě rodiny se podílejí na operativním řízení společnosti spolu se čtyřmi nerodinnými členy představenstva, přičemž všichni výkonní ředitelé jsou si rovni.
Na fotce je aktuální management rodinné společnosti Miele.
Miele v České republice
Centrálu a showroom, tedy prodejnu, se všemi nabízenými Miele spotřebiči najdete:
- v areálu Spielberk Office Centra na ulici Holandská 4 v Brně,
- na adrese Ke Štvanici 3, v pražském Karlíně.
Obě centra nabízejí možnost osobního vyzkoušení spotřebičů. Před jedenácti lety jsem si s rodiči takto vybrala náš domácí konvektomat, který jsem si předtím na místě vyzkoušela a uvařila si pár jídel za asistence Miele kuchaře.
Co se vám vybaví při slově "miele"?
Ruku na srdce, když se řekne slovo "MIELE", vybaví se vám pravděpodobně ihned kvalitní, ale drahý spotřebič, do domácnosti.
Za jeho vyšší nákupní cenou stojí vývoj nových technologií, patenty a garance, že vám přístroj vydrží minimálně 20 let. Po přepočtu na "odpracovaná léta" je pak jeho cena více než odpovídající.
Doufám, že vám tento článek pomůže ve výběru správného spotřebiče do vaší domácnosti, který vám bude sloužit léta. Historie značky Miele a podpis samotných členů rodiny stojí za její dnešní nejvyšší kvalitou.
Já Miele doporučuji i ve svých receptech. Videopostupy s použitím spotřebičů Miele najdete přímo v mých receptech nebo na YouTube kanálu.
#Pavlova
Základem dortu Pavlova je křehký sněhový základ [bezé], který se nepeče, ale suší a pečící trouba by se během sušení neměla otevírat. V tomto receptu vás provedu přípravou mini Pavlova dezertů s marakujovým krémem a v postupu najdete i instruktážní video, které jsem natočila ve spolupráci se značkou Miele.
Pavlova má historii dlouhou téměř 100 let a podle všeho vznikl kolem roku 1926 na počest ruské primabaleríny Anny Pavlovny Pavlovové. Svým tvarem připomíná baletní sukni, které se říká tutu. O původě receptu se vedou dohady mezi Austrálii a Novým Zélandem, kde slavná baletka pobývala během svého celosvětového turné.
#Rohlíky
Schválně uvádím recept, kterého postup zahrnuje kynutí a pečení a kombinovaná trouba Miele vám pomůže k dokonalému výsledku - tedy křupavým na povrchu a dokonale vláčným rohlíkům.
V postupu receptu uvádím i tipy, proč je dobré využít programu "kynutí těsta" a jak správně propéct nakynuté těsto (rohlíky, buchty). Konvektomat nabízí opravdu širokou škálu speciálního využití a nechybí i propojení na mobil, které vás upozorní na stav pečení.
Čerstvě upečený rohlík s domácím máslem a hrnkem studeného mléka je nejlepší večeře na světě.
Dejte mi prosím vědět, jak se vám tento článek líbil a co vám v něm chybělo. Ráda jej o vaše tipy nebo zkušenosti doplním. Moc děkuji :)