Když mi bylo 11 let, rodiče stavěli dům přizpůsobený speciálním potřebám mé sestry Pauli, která je těžce postižená. Dali mi možnost vybavit si pokoj dle svých představ, a já jsem místo dětského pokojíčku chtěla raději naplánovat kuchyň. V té době jsem už hodně vařila a tajně toužila po domácím konvektomatu, tedy kombinované pečicí a parní troubě.
Nákup zařízení, které není nejlevnější, rodiče dlouze zvažovali. Navštívili jsme několik prodejen, zjistili co nejvíce informací a nakonec v našem průzkumu zvítězila značka Miele. Možná ve výběru zavážil i fakt, že doma máme už deset let pračku a sušičku od stejné značky, a tyto spotřebiče neměly žádnou závadu a fungovaly bezchybně při každodenním provozu.
S rodiči jsme se vydali do pražského Miele centra, kde nám při představení spotřebičů nabídli i možnost si je osobně vyzkoušet. Nabídky jsme využili a s tátou jsme absolvovali něco jako "MasterClass" s kuchařem, který nás provedl kompletním tříchodovým menu, připraveným v konvektomatu. Po této lekci jsme měli jasno.
Miele konvektomat doma každodenně používáme od roku 2012. Funguje bezchybně, stejně jako naše pračka, sušička a vysavač - vše od Miele a já jej rozhodně při vaření a pečení nešetřím! Zastane více spotřebičů najednou a doporučila bych ho do každé domácnosti, kde je vaření zábavou a potěšením.
Ráda bych vám, po více než desetileté zkušenosti, domácí konvektomat Miele více představila. Pojďme na to ...
Co je to "konvektomat"?
Konvektomat je multifunkční kuchyňský spotřebič, který kombinuje funkce pečicí a parní trouby. Tento přístroj má schopnost pomocí tepla a páry připravit širokou škálu pokrmů za velice krátkou dobu bez ztráty chutí a šťavnatosti. V profesionálním provozu je nepostradatelným pomocníkem pro efektivní a dokonalé vaření a nechybí téměř v každé gastro kuchyni.
Je to velký přístroj s obrovskou pákou na skleněných dveřích, kterou se uzavírá. Původně měl využití výhradně v profesionálních provozech, zejména ve větších kuchyních, jaké mají restaurace, hotely a jídelny. Svou velikostí a schopností připravit velké množství jídla najednou těmto provozům šetří čas, energii i peníze. Kombinace pečení a páry poskytuje profesionálům možnost připravit více pokrmů najednou (nepřenáší žádné pachy) bez vysušení, se zachováním jejich identické chuti.
Díky jeho oblibě mezi profesionály byl konvektomat vyvinut i pro domácí účely a jeho design přizpůsoben tak, aby se hodil do jakékoliv kuchyně.
Domácí konvektomat
Technologii konvektomatu z profesionálního světa kuchyně se podařilo přenést i do domácích spotřebičů a dnes je k dostání i domácí konvektomat, čili kombinovaná pečicí a parní trouba.
Má stejné vlastnosti jako ta profesionální, jen její design a rozměr jsou přizpůsobeny domácím podmínkám běžné kuchyně. Na první pohled je k nerozeznání od běžné pečící trouby, ale nabízí mnohem více funkcí a možnosti pro snadnější, chutnější a zdravější přípravu jídla.
Parní trouba
Parní trouba je klíčovou součástí konvektomatu. Pomocí páry lze připravit jídla, která si zachovávají maximální množství živin, vitamínů a minerálů.
Parní vaření je šetrné a ideální pro zeleninu, ryby, maso a dokonce i dezerty. Pára rovněž zabraňuje vysychání potravin a zachovává jejich přirozenou chuť a šťavnatost.
Domácí konvektomat je napojen na zdroj vody, nebo lze využít jeho zabudované zásobníky, které jsou skryté pod ovládacím panelem. Já mám doma ten se zásobníky.
Jedním stisknutím tlačítka se panel vyklopí, aby bylo možné zásobník na čerstvou vodu naplnit nebo zásobník na odpadní vodu vyprázdnit. Pod panelem naleznete i praktický teploměr. Ten se využívá k měření vnitřní teploty suroviny, nejčastěji masa.
Ve spolupráci se značkou Miele jsem natočila pár praktických receptů, ve kterých vás provedu jednotlivými speciálními programy domácího konvektomatu.
Jedním z nejoblíbenějších receptů jsou sladké kynuté knedlíky, slovensky "parené buchty". Jídlo, které mi často připravuje moje babička Pavlínka a na napařování používá klasiku - hrnec s vodou a a vejířový napařovač. Na kynutí těsta hledá u sebe doma vždy ideální místo, kde není průvan a ideální teplota. A tohle vše by jí usnadnil konvektomat.
Na kynutí těsta má speciální program, který mu poskytne ideální, ale hlavně konzistentní podmínky a na finální paření buchet lze využít program páry.
Recept na sladké kynuté knedlíky, včetně videa, najdete mezi mými recepty (stačí kliknout na odkaz níže) a nebo v moji kuchařce #UPGRADE.
Kombinace pečení a napařování
Jednou z největších výhod konvektomatu je možnost kombinace pečení a napařování. Přístroj během nastaveného pečícího programu vpouští do vnitřního prostoru v nastavených dávkách páru, což zaručují dokonale propečený vnějšek (kůrku) a zároveň šťavnatý vnitřek.
Kombinace tepla a páry je ideální pro pečení chleba, masa nebo přípravu náročnějších jídel, kde je důležité zachovat vlhkost uvnitř potravin.
V kuchařském světě se pro udržení šťavnatosti masa pomáhá technikou Brining, tedy naložení suroviny do solného láku, kterou jsem pro vás popsala v dalším článku (najdete v Akademii). Příprava pomocí brining metody zabere moře času a to:
- 6 hodin na naložení do solného roztoku,
- 3 hodiny na sušení v lednici
- 3 hodiny na pečení.
Rozhodně stojí za vyzkoušení, když nemáte k dispozici konvektomat. A když jej doma máte, stačí zvolit program "pečení s dávkováním páry" a máte rázem hezky propečené kuře s vypečenou kůrkou, bez vnitřního vysušení.
Co vše domácí konvektomat umí?
Popsat v tomto článku všechny funkce domácího konvektomatu snad ani nejde. Sepíšu vám ty hlavní, ale věřte, že přístroj toho nabízí mnohem více. Mimo běžné programy, které byste očekávali od pečicí trouby, nabízí širokou škálu speciálních programů, které usnadňují vaření a pečení.
Každý program je navržen tak, aby dosáhl optimálních výsledků při minimální námaze. Od pečení, grilování, sušení, kynutí, pošírování až po zavařování nebo napařování.
Stačí si dotykem na ovládacím panelu zvolit program nebo surovinu a vše nechat na Miele konvektomatu. Když bude potřebovat vaši pomoc, ozve se zprávou na váš mobil nebo informací na panelu spojenou se zvukovým signálem. Někdy má těch požadavků více a nejčastěji po vás vyžaduje:
- doplnění čisté vody do zásobníku
- vylití odpadní vody ze zásobníku
- otevření dvířek pro zchlazení
Konvektomat Miele DGC 7865 HC, jenž mám doma, má tyto programy:
- Pečení: klasická funkce trouby s nastavitelnou teplotou od 30 °C do 225 °C
- Parní vaření: vaření v páře je perfektní pro zeleninu, ryby, maso a další potraviny, které si při páře zachovají chuť, barvu i živiny.
- Kombinované pečení a napařování:kombinace pečení a napařování - výsledkem je šťavnatý vnitřek a křupavá kůrka.
- Grilování: při teplotě od 200 °C do 300 °C dosáhnete dokonalou křupavou kůrku.
- Sušení: ideální pro zpracování (sušení) úrody ovoce, zeleniny a bylinek.
- Sous Vide: vaření ve vakuu při nízké nastavitelné přesné teplotě v rozmezí od 45 °C do 90 °C vede k maximální šťavnatosti a uchování chuti suroviny, nejčastěji masa.
- Regenerace:ohřívání a obnovení čerstvosti zmražených nebo skladovaných potravin s nastavitelnou teplotou od 80 °C do 100 °C.
- Rozmrazování: šetrné rozmrazování potravin, bez rizika jejich poškození.
- Ohřívání:Rychlé a rovnoměrné ohřívání hotových jídel s nastavitelnou teplotou od 80 °C do 100 °C.
- Udržování teploty:program pro udržování teploty pokrmů, aby byly připravené k podávání.
- Mix & Match kombinace: umožňuje kombinovat různé druhy pokrmů při jednom vaření. Můžete tak najednou péct rybu i koláč bez rizika, že by jedno pobralo pachy a chutě od druhého. Přiznávám, tuhle funkci jsem ještě nevyzkoušela.
- HydroClean tento samočistící program chcete mít doma!! Trouba se umyje sama bez jediného mechanického zásahu člověka. Tohle opravdový gamechanger v domácím vaření. Ruku na srdce, kdo rád čistí vnitřek zapečené trouby?
- Speciální programy - ty vám více popíšu níže.
Speciální programy
Další speciální programy, které nabízí konvektomat MIELE Miele DGC 7865 HC:
- Pečení chleba, pečiva a croassantů: nadýchaný vnitřek, zvenčí křupavá kůrka
- Zavařování: včetně sterilizace sklenic
- Výroba jogurtů (fermentace mléka při nízké teplotě)
- Pasterizace: zahřátí potravin pro prodloužení jejich trvanlivosti, při teplotě od 60 °C do 90 °C.
- Blanšírování: zelenina a ovoce si uchová svěží barvu, textutu a autentickou chuť
- Vaření vajec s možností výběru naměkko, středně nabo natvrdo uvařeno
- Kynutí těsta s ideálními konzistentními podmínkami pro kynutí
- Roztavení čokolády bez hrudkování nebo spálení
- Sterilizace kojeneckých láhví
Snažila jsem se všechny možnosti hlavního výběru na mém konvektomatu vyfotit a to, co vidíte na fotce, je jenom základní výběr. Po zakliknutí na zvolenou funkci se objeví další možnosti na výběr. Neskutečné!
Kynutí těsta
Kynutí těsta může být časově náročné a citlivé na teplotu a vnější podmínky. Pamatuji si radu své babičky, že když prší, neměla bych zadělávat na těsto.
Což zrovna neplatí, když mám domácí konvektomat Miele. Ten mi nabízí speciální program pro kynutí těsta, který zajišťuje stabilní podmínky a ideální teplotu pro rychlé a rovnoměrné vykynutí. Díky tomu dosáhnu vždy perfektních výsledků, ať už peču chléb, housky, pizzu nebo kynuté koláče.
Podívejte se na tento videorecept, kde s vámi připravím klasické buchty plněné povidly. Naplnit je ale lze dle vlastní fantazie - s tvarohem, marmeládou, nutellou nebo mákem.
Mistrem na pečení buchet je u nás v rodině rozhodně moje babička a její roky ověřené recepty na kynuté buchty najdete v kuchařce #UPGRADE. Můj recept je od jejího jednodušší a zvládne jej každý, kdo s kynutým těstem nemá žádné zkušenosti.
Ve videureceptu vás provedu jednoduchým receptem na domácí buchty a při jejich přípravě využiji na konvektomatu funkci "kynutí těsta" a následně "pečení".
Sušení
Sušení potravin je skvělý způsob, jak uchovat ovoce, zeleninu, bylinky nebo maso na delší dobu. Nejenže prodlužuje trvanlivost surovin, ale také koncentruje jejich chuť a zachovává většinu živin.
Konvektomat Miele je vybaven programem pro sušení, který umožňuje rovnoměrné a šetrné sušení potravin při nízkých teplotách. Tento program je ideální pro přípravu domácího sušeného ovoce, zeleniny nebo bylinek.
A co sušit?
- Ovoce: jablka, hrušky, meruňky, švestky, jahody - to vše využijete do cereálií, müsli nebo do pečiva a koláčů.
- Zelenina: rajčata, papriky, mrkev, houby - do omáček, polévek, salátů, do rizota.
- Maso: nejčastěji se suší hovězí (jerky), ale sušit lze i kuřecí maso. Sušené maso je skvělou proteinovou svačinou.
- některé druhy dezertů, třeba Pavlova (recept níže)
Dort PAVLOVA má historii dlouhou téměř 100 let a podle všeho vznikl kolem roku 1926 na počest ruské primabaleríny Anny Pavlovny Pavlovové. Svým tvarem připomíná baletní sukni, které se říká tutu. O původě receptu se vedou dohady mezi Austrálii a Novým Zélandem, kde slavná baletka pobývala během svého celosvětového turné.
Základem dortu Pavlova je křehký sněhový korpus [bezé], který se nepeče, ale suší a trouba by se během sušení neměla otevírat. Je to dezert k rychlé konzumaci a po navrstvení krému jej stačí nechat chvíli odležet v lednici a pak hned servírovat. Odložit si krémem ozdobený dort do druhého dne se nevyplácí, krém prosákne a zbortí křehký sněhový základ dortu.
Sous Vide
Sous-vide, v překladu z francouzštiny „ve vakuu“, je kuchařská metoda, při níž se surovina připravuje několik hodin v zavakuovaném obalu ve vodní nebo parní lázni s přesně nastavenou teplotou, nejčastěji v rozmezí 55-60 °C. Tímto způsobem se potravina, jako třeba maso, ryby, zelenina či ovoce, pošíruje ve vodní nebo parní lázni po různě dlouhou dobu a tím si zachovává přirozenou chuť, šťávu a texturu. Je téměř nemožné ji převařit nebo naopak nedovařit a jídlo je zdravější, dietnější a chutnější.
Konvektomat Miele umožňuje precizní kontrolu teploty, což je pro tuto techniku klíčové. Výsledkem je pak dokonale šťavnaté a jemné maso, ryby nebo zelenina, které si zachovávají všechny své chuťové vlastnosti a živiny.
Tímto receptem včetně videa bych vám ráda ukázala, jak jednoduchá je příprava steaku při dodržení pár tipů a rad.
Tou nejdůležitější surovinou je bezesporu maso a tak si dejte záležet při jeho výběru. Sama doporučuji zakoupit maso vyzrále, čili stařené. Při něm máte jistotu, že bude váš steak křehký a šťavnatý. Pro správné propečení používám přípravu metodou Sous vide, která mi zaručí konzistentní teplotu uvnitř masa.
Kombinované pečení Mix & Match
Funkce Mix & Match v domácím konvektomatu Miele umožňuje kombinaci různých pokrmů při jednom vaření. Tato funkce je navržena tak, aby umožňovala vaření různých potravin najednou, přičemž každý pokrm dostává optimální teplotu a čas vaření. To znamená, že v jeden moment se uvnitř konvektomatu mohou ve stejnou dobu potkat maso, zelenina a příloha, aniž by se příchutě jednotlivých surovin mísily nebo se pokrmy připálily.
Mix & Match je ideální pro efektivní využití času a energie a nabízí flexibilitu při plánování přípravy jídel. Funkce automaticky nastavuje optimální podmínky pro každý pokrm, takže se nemusíte starat o přizpůsobení jednotlivých parametrů vaření.
Nevěřili byste, jak se konvektomat dokáže sám vyčistit!
Ruku na srdce, kdo má rád drhnutí zapečeného vnitřku trouby? Neznám nikoho a sama před tím zavírám oči a čištění odkládám. Proto je pro mě jedinečný samočisticí program HydroClean opravdový „gamechanger“!
Tento program sice zabere 4 hodiny a vyžaduje speciální čisticí prostředek od Miele, ale po jeho dokončení máte doma troubu, které vnitřek vypadá jako nový.
Program stačí pustit jednou za 3-4 měsíce, takže ani čas, ani investice do čisticího prostředku nejsou překážkou.
Proč je konvektomat dražší než běžná pečící trouba?
Domácí konvektomaty nabízejí mnohem více funkcí a možností než běžná trouba a nahradí více domácích spotřebičů. Investice konkrétně do konvektomatu Miele se rozhodně vyplatí a to díky dlouhé životnosti a spolehlivosti.
Možná jste nevědeli, že společnost Miele:
- své spotřebiče konstruuje tak, aby vydržely minimálně 20 let každodenního užívání, což je výrazně delší než u běžných domácích spotřebičů. Na výrobu využívá jen kvalitní materiály a klade důraz na precizní zpracování, což zajistí, že konvektomat bude dlouhodobě poskytovat vynikající výsledky.
- vyvíjí nové funkce, které si nechává patentovat, takže je nenajdete v konkurenčních spotřebičích.
- servis spotřebičů poskytuje přímo společnost Miele a měla jsem možnost pozorovat technika při jeho práci. Na můj konvektomat se připojil pomocí počítače a do pár minut věděl závadu. Já osobně jsem řešila divný zvuk při zavírání ovládacího panelu, pod kterým jsou zásobníky vody. Závadu odstranil vrámci záruky.
- poskytuje prodlouženou záruku. Dokonce v roce 2024 slaví značka Miele 125 let existence na trhu a tak svým zákazníkům nabízí záruku 125 měsíců (to je více než 10 let).
Miele@home
Domácí konvektomat lze na dálku ovládat i pres aplikaci Miele home. Přístroj přes mobil zapnete nebo vypnete, zvolíte program nebo jej změníte, upravíte si teplotu a některé typy konvektomatů mají ve výbavě i vnitřní kameru, která přenáší video o pokrmu přímo do vašeho mobilu. Tuto funkci já v konvektomatu nemám.
V aplikace jsou užitečné tipy a také recepty, které pomůžou maximálně využít potenciál konvektomatu.
Více než stoletá historie Miele
"Immer besser", tedy vždy lepší, je slogan, kterým se Miele řídí od svého založení a tak se od počátku své existence intenzivně věnuje vývoji nových technologických řešení, výzkumu a ekologii. Pro tento účel je v závodě v Bielefeldu vytvořena výzkumná laboratoř s názvem Mieletec, ve které se pracuje na "inteligentních metodách vaření" a zlepšení energetické účinnosti spotřebičů. Do spotřebičů se díky tomu montují počítačem řízené jednotky a nechybí i elektronické ovládání propojeno s mobilním zařízením.
Příkladem je nová generace Miele praček a sušiček do domácnosti, která má zvýšenou kapacitu náplně a vyšší rychlost odstřeďování, což zaručuje úsporu energie a disponuje nízkou náročnosti na spotřebu vody. Ve všeobecnosti platí, že spotřebiče Miele mají nejlepší atributy spotřeby energie i vody. Jsou kontruovány s důrazem na kvalitu a výdrž nejméně 20 let. To vede k šetrnému přístupu k životnímu prostředí.
Celou historii rodinné značky MIELE jsem sepsala do článku.
Miele v České republice
Všechny spotřebiče MIELE si můžete prohlédnout a také osobně vyzkoušet tady:
- v areálu Spielberk Office Centra na ulici Holandská 4 v Brně
- na adrese Ke Štvanici 3, v pražském Karlíně
Najdete je i v autorizovaných prodejnách s elektrospotřebiči a protože tento rok (2024) slaví značka Miele 125 existence, bude vám poskytnutá prodloužená záruka o 125 měsíců, což je více než 10 let!
Miele recepty
A když se pro domácí konvektomat Miele rozhodnete, rozhodně si na něm uvařte/upečte/napařte jeden z mých receptů.
Dejte mi prosím vědět, jak se vám tento článek líbil a co vám v něm chybělo. Ráda jej o vaše tipy nebo zkušenosti doplním. Moc děkuji :)